Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Już niebawem rozpocznie się sezon joggingowy. Wiele osób, które nigdy nie próbowało tego sportu, zacznie z nim swoją przygodę i wkrótce przekona się, jak wiele satysfakcji i korzyści dla naszego zdrowia daje ten rodzaj aktywności fizycznej. Dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w joggingu, przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wybrać odpowiednie buty do biegania, które zapewnią im zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo.

Klasyczne obuwie sportowe czy profesjonalne buty do biegania

Na początek warto podkreślić, że bieganie jest specyficznym rodzajem sportu, ktory w dużej mierze obciąża nasze stopy, staw skokowy, ale także kolana. Odpowiednio dopasowane obuwie ma więc za zadanie chronić nas przed tym, dzięki czemu uprawianie joggingu będzie dla nas całkowicie bezpieczne. Zakładając do biegania przypadkowe obuwie sportowe możemy jednak tylko sobie zaszkodzić. To, że dana para doskonale sprawdza się podczas treningów na siłowni czy w czasie gry w siatkówkę nie znaczy, że będzie odpowiednia do joggingu, który wymaga obuwia dopasowanego nie tylko do naszej stopy, ale również do warunków, w których będziemy uprawiać ten sport. Zdecydowanie więc zachęcamy do wyboru obuwia dedykowanego biegaczom, gdyż zostało ono zaprojektowane w taki sposób, by zapewniać wygodę oraz odpowiednią ochronę stawów podczas biegu.

Cechy butów do biegania, na które należy zwrócić uwagę

Powiedzieliśmy już sobie, że do joggingu wybieramy wyłącznie buty do biegania. Warto teraz przyjrzeć się ich charakterystycznym cechom, gdyż będą one decydowały o tym, który model finalnie wybierzemy.

Jakość materiału

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jakość obuwia. Ta bowiem będzie w dużej mierze wpływała na cenę.  Niemniej nie zalecamy kupowania butów z najniższej półki cenowej, zwłaszcza, jeśli mamy poważne plany co do tego sportu. Buty do biegania powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Będzie to miało szczególne znaczenie w przypadku, gdy planujemy biegać w terenie.

W produkcji butów do biegania najczęściej wykorzystuje się skórę naturalną lub jej syntetyczny odpowiednik oraz przewiewną siateczkę oraz elastyczną tkaninę, które zapewniają stopie odpowiednią wentylację. Często jednak to właśnie siateczka ulega uszkodzeniu, dlatego istotne jest, aby przed zakupem upewnić się, że jest ona odpowiednio mocna. Warto więc przejrzeć opinie innych użytkowników, którzy wypowiadają się na temat jakości danego modelu buta, gdyż może nam to ułatwić wybór.

Producenci obuwia sportowego często mają opracowane swoje własne technologie oraz materiały, których używają do produkcji butów. Niektórzy z nich specjalizują się w obuwiu biegowym, więc warto w szczególności przejrzeć ofertę. Przykładowo, jeśli chodzi o markę Adidas buty do biegania stanowią ważną część jej oferty, więc z powodzeniem znajdziemy w tym asortymencie takie obuwie, które spełni nasze oczekiwania.

Podeszwa

Bardzo ważny, jak nie najważniejszym elementem obuwia do biegania jest podeszwa. Powinna ona być dostosowana przede wszystkim do podłoża, po którym zamierzamy biegać, a także do stylu, który preferujemy. Podeszwa do biegania po asfalcie powinna zapewniać bardzo dobrą amortyzację, która będzie niwelować wstrząsy spowodowane uderzeniem piętą o twarde podłoże. Musi także cechować się dobrą przyczepnością do asfaltu, który czasem może być także pokryty wodą czy błotem.  But podczas biegu musi nam zapewnić stabilizację oraz chronić przed ślizganiem się stopy.

W przypadku, gdy zamierzamy biegać po zróżnicowanym, leśnym terenie, należy wybrać buty, które będą miały przystosowaną do tego podeszwę. Będzie ona bowiem musiała zapewniać nam doskonałą przyczepność zarówno na piaszczystym podłożu, jak i tym i bardziej jednolitej strukturze (na przykład na korzeniach drzew pozbawionych kory, które mogą wyrastać na ścieżce czy na kamieniach). Będzie ona zatem wykonana z miękkiego materiału oraz miała bardziej wyżłobiony bieżnik.

Cholewka

Kolejnym aspektem, który ma znaczenie w przypadku butów do biegania, jest cholewka. Powinna ona być tak wyprofilowana, aby nie powodowała otarć w okolicach kostki. Nie może też być zbyt luźna ani zbyt mocno przylegająca do skóry, gdyż pod wpływem ruchu materiał będzie uciskał skórę. W przypadku, gdy planujemy biegi w terenie zróżnicowanym lub w chłodniejsze dni, polecamy wybór obuwia z cholewką sięgającą powyżej kostki, która będzie odpowiednio miękka, by nie ograniczała naszego ruchu w stawie skokowym.

Wybór odpowiedniego obuwia do biegania wymaga przed zakupem określenia naszych potrzeb i oczekiwań. Kierując się powyższymi wskazówkami zakup butów do joggingu, które będą zarówno wygodne, jak i bezpieczne, będzie znacznie łatwiejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj