Wskaźnik CCI (Commodity Channel Index) to bardzo popularne narzędzie wśród inwestorów giełdowych. Jego zadanie polega na pomiarze obecnej ceny w odniesieniu do średniego poziomu ceny w określonej jednostce czasu. Im wyższe wartości wskaźnika, tym większy kurs w porównaniu do średniej. Analogicznie — im niższe wartości wskaźnika, tym niżej od średniej znajduje się kurs. Z artykułu dowiesz się, jak to narzędzie pomoże ci w inwestycjach.
Jak interpretować wskaźnik CCI?
Przeniesienie danych ze współczynnika CCI na rzeczywistość rynkową jest stosunkowo proste. Kiedy jego wartość przekracza +100, otrzymujesz sygnał, że rozpoczyna się nowy silny trend wzrostowy. Wtedy kupujesz aktywa. Jednak zanim to zrobisz, potwierdź wskazania CCI za pomocą innego narzędzia, np. wskaźnika trendu.
Natomiast w przypadku, gdy wskaźnik CCI osiąga wartość -100, otrzymujesz sygnał, że rozpoczyna się silny trend spadkowy. W tej sytuacji sprzedajesz aktywa. Oczywiście przed tym ruchem upewnij się co do słuszności przewidywań wskaźnika. Posłuż się dodatkowym narzędziem analizy technicznej.
W tym miejscu warto wspomnieć, że na rynkach o dużej zmienności poszukuj poziomów wykupienia i wyprzedania nieco dalej, przy wartościach wskaźnika +200 i -200 (nie tak jak do tej pory: +100 i -100).
Szukasz dobrego miejsca, w którym sprawdzisz umiejętności inwestorskie? Skorzystaj z innowacyjnych rozwiązań i inwestuj z Saxo — renomowanym oraz oferującym korzystne warunki brokerem.
Jak obliczyć wartość CCI?
Wskaźnik Community Channel Index obliczysz, gdy określisz różnicę pomiędzy ceną danego aktywa a średnią jego cen w konkretnej jednostce czasu. Następnie całość porównujesz do średniej różnicy w konkretnej jednostce czasu. Dzięki temu możliwa jest zmienność towarów. Wynik działania finalnie mnożysz przez stałą 0.015, aby mieć pewność, że rezultat zmieści się w przedziale od -100 do +100.
Brzmi skomplikowanie? W takim razie przedstawmy to sobie za pomocą wzoru. Wygląda on następująco:
CCI = (AveP – SMA od AveP) / (0.015 * średnie odchylenie)
Gdzie:
AveP to średnia cena, którą wyliczysz z prostego działania: (High + Low + Close) / 3
SMA (Simple Moving Average) to prosta średnia krocząca
0.015 to wspomniana wyżej stała. Dzięki niej masz pewność, że około 70-80% wyników mieści się w standardowym przedziale wskaźnika CCI, czyli między -100 i +100.
Jak widzisz, nie jest to takie trudne, jak wydawało się na początku. Dobrze zrobisz, jeśli dodasz to narzędzie do swojego portfolio, ponieważ często przydaje się w czasie inwestycji.