Wynajem magazynu – oszczędność czasu i pieniędzy

Wynajem magazynu – oszczędność czasu i pieniędzy

Wielu przedsiębiorców, których specyfika działalności zmusza do przechowywania i magazynowania dużych ilości towarów staje przed dylematem: hala lub magazyn – własne czy wynajęte?

Posiadanie własnego lokum jest dość wygodne, jeśli prowadzimy działalność stacjonarną, nie wymagającą częstych zmian miejsca świadczenia usług. Wówczas sami odpowiadamy za stan lokalu i znamy go najlepiej. Nie ponosimy też dodatkowych opłat poza związanymi z mediami czy posiadaniem nieruchomości. Jednak co w przypadku, kiedy zmuszeni jesteśmy do częstych zmian miejsca prowadzenia działalności lub jeśli jej specyfika wymaga posiadania kilku punktów w różnych lokalizacjach? Kupować czy wynająć?

Bezpieczny wynajem

Często podejmowanym tematem jest bezpieczeństwo wynajmu. W przypadku prowadzenia firmy i przechowywania towarów musimy być pewni, że mamy zapewnione do tego miejsce i z dnia na dzień nie będziemy zmuszeni go opuścić. Bezpiecznie wynajmiemy magazyn podpisując z wynajmującym umowę, która będzie zawierała zapis o odpowiednim dla naszych potrzeb i charakteru prowadzonego przedsiębiorstwa okresie wypowiedzenia. Zwykle taki okres jest nie krótszy niż 3 miesiące. W tym czasie najemca może znaleźć sobie spokojnie nowe lokum, a wynajmujący kolejnego najemcę. Należy pamiętać, że bez względu na zapisy w umowie zawsze istnieje pole do negocjacji między najemcą a wynajmującym. Jeśli zależy nam na szybszym opuszczeniu lokalu, możemy próbować porozumienia.

Co z kosztami?

Zakup hali magazynowej to inwestycja na lata, która w czasie posiadania nieruchomości stopniowo zwraca się. Nie zawsze jednak dysponujemy środkami, które umożliwiają nam zakup i nie zawsze też mamy potrzebę zakupu, np. w przypadku wspomnianych wcześniej zmian lokalizacyjnych. Wówczas należy szukać czegoś do wynajęcia. Jak to zrobić, żeby nie przepłacić, a być zadowolonym? Musimy liczyć się z tym, że lokale atrakcyjne lokalizacyjnie będą miały wyższą cenę. Atrakcyjną lokalizacją dla hal i magazynów są węzły komunikacyjne, położenie przy głównych drogach, autostradach, a także w niedalekiej odległości od centrów miast. Np. wyszukując: magazyny do wynajęcia Lublin, wyszukiwarki internetowe czy też wyszukiwarki na stronach deweloperów oraz biur nieruchomości pokazują nam zarówno te położone w parkach logistycznych, jak i na obrzeżach dużych miast. Taniej będzie na pewno w kompleksach magazynowych, gdzie powierzchni do wynajęcia jest wiele i jest ona rozdysponowana między wielu najemców. Co ważne, przed wynajęciem hali musimy dokładnie oszacować koszty: zarówno te związane z samym wynajęciem, jak i wszelkie opłaty dodatkowe, np. transport, jeśli myślimy o obiekcie w mniej dogodnym położeniu. Dopiero po oszacowaniu wszystkich kosztów możemy dokonać skrupulatnego porównania wszystkich punktów.

Stan lokalu

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stan, w jakim znajduje się lokal. Od tego w dużej mierze będzie zależało bezpieczeństwo przechowywanych tam towarów. Celujmy w obiekty, które nie straszą swoim wyglądem. Mimo, że od hali magazynowej nie wymaga się wiele, szczelnych dach, solidne okna czy dostęp do wszystkich mediów w budynku powinny być zapewnione i dokładnie sprawdzone przed wynajęciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj