Transport cysternami – jakie prawo jazdy powinien mieć kierowca?

Jeśli pracujesz w branży transportowej lub dopiero chcesz zacząć karierę w tym sektorze – musisz wiedzieć, jakie uprawnienia powinieneś posiadać do wykonywania tego zawodu i przewożenia cystern spożywczych. Wartą zainteresowania dla Ciebie opcją będą kursy ADR. Dlaczego? Pozwalają bowiem również na transport niebezpiecznych materiałów, do których zaliczamy oleje opałowe i paliwa.

  1. Cysterna spożywcza transport – jakie uprawnienia na początek?
  2. Co musisz wiedzieć o egzaminie ADR?
  3. Napełnianie i opróżnianie cystern – kolejny etap na drodze Twojego rozwoju zawodowego

Cysterna spożywcza transport – jakie uprawnienia na początek?

Punktem wyjściowym Twoich starań powinno być posiadanie właściwego prawa jazdy – w tej konkretnej sytuacji mowa o kategorii C oraz C + E.

Jeśli w kręgu Twoich zainteresowań przewozowych jest nie tylko cysterna spożywcza, ale i przewóz towarów niebezpiecznych – przepisy, które figurują w umowie europejskiej wskazują jednoznacznie, że kierowcy powinni dysponować również odpowiednim zaświadczeniem, który będzie w stanie potwierdzić ich umiejętności.

Transport cysternami wypełnionymi alkoholem powyżej 24% wymaga także uprawnień ADR.

Co musisz wiedzieć o egzaminie ADR?

Zwieńczeniem każdego kursu dla kierowcy jest praktyczny egzamin. W przypadku kursu ADR – w pierwszej kolejności będziesz zobligowany do zaliczenia testu pisemnego, który liczy kilkanaście pytań. Czasu na udzielenie odpowiedzi jest wystarczająco, a o jego zaliczeniu decyduje uzyskanie co najmniej 70% pozytywnych odpowiedzi. W przypadku niezaliczenia takiego testu, jego uczestnicy mają 6 miesięcy na ponowne przystąpienie do poprawki.

Napełnianie i opróżnianie cystern – kolejny etap na drodze Twojego rozwoju zawodowego

Następny warty uwagi kurs dotyczy właśnie napełniania oraz opróżniania cystern. W wielu przypadkach może okazać się pomocny – wszystko zależy od tego, jakie obowiązki będzie chciał nałożyć na Ciebie Twój potencjalny pracodawca. Jeżeli kierowca miałby być odpowiedzialny i za wspomniane czynności – wówczas musi mieć odpowiednie uprawnienia.

Nauka podczas kursu została rozłożona na dwa dni, a jej zwieńczeniem jest zdanie egzaminu TDT. Zdobyte kwalifikacje w ramach tego kursu są ważne przez okres pięciu lat, a odnowienie ich może nastąpić w okresie 3 miesięcy przed jego wygaśnięciem.

Inwestycja we własny rozwój i zdobywanie nowych kwalifikacji jest zawsze opłacalną decyzją, która na przestrzeni lat będzie procentować. Nie zwlekaj zatem i opracuj dla siebie ścieżkę rozwoju.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj