Jak obsługiwać iPhone X?

Wypuszczony na rynek w 2017 roku iPhone X szokował nowym designem. Bezramkowe rozwiązanie z notchem wprowadzało nawet starych wyjadaczy Apple w konsternację – gdzie tak znany nam przycisk Home?!

Powodem jego zniknięcia było wprowadzenie nowej technologii odblokowywania ekranu za pomocą rozpoznawania twarzy. Zamiast TouchID pojawiło się FaceID. Brak przycisku Home siłą rzeczy sprawił, że niektóre funkcje iPhone’a trzeba aktywować w inny sposób. Jak obsługiwać iPhone’a X?

Wykorzystywanie gestów w obsłudze iPhone’a

Bez przycisku Home nie tylko problem sprawić może odblokowanie smartfona, ale także na przykład powrót do pulpitu z otwartej aplikacji. Aby wyświetlić pulpit, nie trzeba już klikać żadnego przycisku, a wystarczy wykonać gest na ekranie. Chodzi tutaj o muśnięcie od dolnej do górnej krawędzi wyświetlacza. To podobny gest, jaki wykonuje się w starszych wersjach do wywołania Centrum Sterowania. Teraz Centrum Sterowania uruchamia się po przesunięciu palca z prawego górnego rogu w dół. Natomiast Centrum Powiadomień w zasadzie wywołuje się w ten sam sposób – od lewej górnej strony lub spod notcha w dół.

Aby wywołać menu otwartych aplikacji, należy musnąć ekran od dolnej krawędzi do połowy wysokości telefonu i chwilę przytrzymać tam palec. Program zamyka się poprzez dłuższe przytrzymanie palca na karcie, a nie tak jak wcześniej poprzez skierowanie ich w górę.

FaceID – jakie funkcje zastępuje?

Nowa technologia FaceID zastępuje TouchID. To oznacza, że zamiast czytnika linii papilarnych mamy kamerę rozpoznającą twarz. Za pomocą skanowania naszych rysów twarzy możemy odblokować telefon, uzyskać dostęp do swoich kont (zamiast logowania) oraz potwierdzać różne transakcje, w tym również te poprzez ApplePay. FaceID sprawia, że smartfon jest niezwykle zabezpieczony. Nie sposób wykraść danych, które są „zaszyfrowane” naszą własną twarzą.

Przycisk boczny – do czego?

Przycisk ten standardowo służy do blokowania telefonu oraz wybudzania go ze stanu uśpienia (choć iPhone X wybudza się również pod wpływem ruchu). Aby wywołać asystentkę Siri, należy dłużej przytrzymać przycisk boczny. Można również tego dokonać poprzez komendę Hey Siri. Aby uruchomić Apple Pay, wystarczy dwukrotnie wcisnąć przycisk boczny.

Wciśnięcie przycisku bocznego wraz z przyciskiem Volume Up (przycisk standardowo odpowiedzialny za podwyższenie poziomu głośności) pozwala na kilka czynności. Po pierwsze krótkie wciśnięcie obu przycisków jednocześnie robi zrzut ekranu. Dłuższe ich przytrzymanie powoduje wywołanie ekranu, na którym można wybrać opcję włączenia trybu SOS lub wyłączenia smartfona. W ten sam sposób można go uruchomić.

Restart iPhone’a

Jeśli powyższe instrukcje nie brzmią wystarczająco dziwacznie, to wyobraźcie sobie, że aby wymusić ponowne uruchomienie smartfona, należy wcisnąć aż trzy przyciski. Najpierw trzeba wcisnąć przycisk Volume Up, potem Volume Down, a następnie należy przytrzymać przycisk boczny. Nie jest to tyle skomplikowane, co nieintuicyjne, a urządzenia Apple były znane właśnie ze swojej intuicyjności. Nowe rozwiązania mogą więc dziwić.

Więcej informacji znaleźć można na https://idream.pl/iphone/iphone-x.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj