Ile wydamy na nowe mieszkanie od dewelopera?

W ostatnim roku ceny mieszkań poszły w górę nawet o kilkanaście procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Co dokładnie wpłynęło na podwyżki i czy to dobry czas, aby kupić teraz własne „M”?

Różnice cenowe na rynkach nieruchomości pomiędzy 2017 rokiem a 2018 rokiem dały w kość wielu kupującym. Zgodnie z raportem opublikowanym przez serwis internetowy Money.pl, zmiany wyniosły nawet do 18 procent w przypadku cen mieszkań w Krakowie, natomiast na drugiej pozycji znalazł się Szczecin z kosztami wyższymi o 14 procent. Zatem osoby chcące zakupić nowe mieszkania w Szczecinie oraz w innych miejscowościach musiały liczyć się z podwyżką kosztów.

W pozostałych miastach podwyżki nie były aż tak wysokie, ale również je notowano. Przykładowo, średnia cena za mieszkanie na rynku pierwotnym w Warszawie była wyższa o 5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast w Gdańsku – o 4 procent. W zależności do wysokości podwyżki cena za mieszkanie mogła wzrosnąć nawet o 600 złotych w porównaniu z rokiem poprzednim!

Na tak duże różnice cenowe na rynku nieruchomości złożyło się kilka różnych czynników, w tym między innymi:

  • rosnące ceny nieruchomości pod inwestycje
  • wyższe koszty pracy
  • wzrost kosztów materiałów budowlanych
  • większe oczekiwania Polaków
  • rosnąca inflacja

Wobec tego ci kupujący, którzy chcieli zdecydować się na mieszkanie, ale odłożyli zakup w czasie, muszą dzisiaj przygotować większą sumę – w zależności od nieruchomości różnica może wynieść od kilku tysięcy do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Pomimo wzrostu cen mieszkania na takich osiedlach jak https://ronson.pl/panoramika/o-osiedlu/ wciąż są bardzo chętnie kupowane przez inwestorów nabywających tego rodzaju nieruchomości z myślą o późniejszym wynajmie krótko i długoterminowym.

Czy mieszkania stanieją w najbliższym czasie? W związku z niedawnymi podwyżkami bardzo często pojawia się także pytanie – czy w najbliższym czasie przewidywane są jakieś obniżki na rynku nieruchomości? Eksperci nie są pewni, ale wskazują, że w związku z dużym zapotrzebowaniem na nieruchomości mieszkalne na polskim rynku ceny raczej nie będą spadały, a wręcz mogą nadal iść w górę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj