W obecnych czasach prowadzenie biznesu bez posiadania odpowiedniej floty samochód jest zwyczajnie niewykonalne. Auto w firmie jest takim samym narzędziem pracy jak, chociażby komputer. Powstaje jednak pytanie, czy w dobie stale wzrastających kosztów posiadania samochodu na własność, korzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem nie byłby wynajem, zamiast kupna?
Negatywy posiadania samochodu
Zdecydowana większość firmowych samochodów w Polsce rozliczana jest na zasadzie leasingu. Z pozoru jest to opłacalna forma wyposażenia pracowników w niezbędne do pracy narzędzie, jednak przy bliższym przyjrzeniu się kosztom i generowaniu z tego tytułu biurokracji, można zacząć mieć odmienne zdanie na ten temat.
Każdy samochód w firmie to opłaty ubezpieczeniowe, amortyzacja, naprawy i serwisowanie. W przypadku posiadania jednego lub dwóch samochód sytuacja nie jest tak dramatyczna, jednak jeśli posiada się flotę liczącą dziesiątki pojazdów, które często w dużej mierze stoją na placu z powodu fluktuacji pracowników, księgowość zaczyna dopominać się wprowadzenia w tym zakresie cięć.
Zamiast własności wynajem?
Z tego właśnie powodu coraz większym powodzeniem zamiast nawet najatrakcyjniejszego leasingu cieszy się wynajem samochodu. Jak to działa?
Firma poprzez opłacanie comiesięcznego abonamentu dostaje możliwość korzystania z określonej ilości aut, które zgodne są z zamówioną specyfikacją i potrzebami. Takie rozwiązanie wprowadza szereg zalet, które niespotykane są w przypadku kupna samochodu na własność.
Chodzi tu przede wszystkim o sprawy ekonomiczne przedsiębiorstwa. Po pierwsze w sytuacji wypożyczenia samochodu w żadnym stopniu nienaruszona zostaje zdolność kredytowa firmy tak jak dzieje się to w przypadku leasingowania samochodów.
Po drugie comiesięczną opłatę za auta można wliczyć w koszt prowadzenia działalności, co z kolei zmniejsza wysokość opłacanego podatku. Wynajmowanie samochodu daje również możliwość zaplanowania wcześniej budżetu, ponieważ comiesięczne opłaty są stałe.
Nie można również zapominać o tym, że wypożyczenie samochodu nie musi być realizowane na długi okres. Bardzo popularny jest wynajem średnioterminowy aut, który trwa kilka miesięcy i jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku nagłej, lecz chwilowej potrzeby zwiększenia ilości firmowych samochodów.
Na koniec warto nadmienić, że wypożyczanie samochodów jest zwyczaje bardzo elastyczne dla przedsiębiorstw. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypożyczony model samochodu w razie określonych potrzeb zamienić na zupełnie inny, przykładowo znacznie pojemniejszy lub wygodniejszy, w przypadku konieczności pokonywania nim przez pewien czas znacznie większych między miastowych odległości.
Jak to zrealizować?
Sam proces wypożyczenia samochodu jest znacznie łatwiejszy niż realizowanie skomplikowanych umów leasingowych, które mogą same w sobie trwać znaczny okres czasu.
Warunki, jakie trzeba spełnić, aby stać się posiadaczem wypożyczonego samochodu, to tak naprawdę określenie ilości aut, miesięcznego dystansu, który będzie nimi pokonywany i zakres jego ubezpieczenia.
Pozwala to na obliczenie miesięcznej opłaty, która dostarczona będzie w formie pojedynczej faktury.