Zbiorniki hydroforowe – czym się charakteryzują?

Zestawy hydroforowe to złożone konstrukcje. Nie musimy znać się na hydraulice jak fachowcy aby rozpoznawać ich elementarne części. Każdy hydrauliczny laik odróżni przecież w hydroforze manometr od pompy. Jednak najbardziej rzucającym się w oczy elementem takiego zestawu jest zbiornik hydroforowy. Zbiorniki hydroforowe dzielą się przede wszystkim ze względu na ich orientację. Mogą być to zbiorniki poziome lub zbiorniki pionowe. Ponadto posiadają jeszcze inne aspekty, które różnią je między sobą.

Zbiorniki hydroforowe ocynkowane – tradycyjne.

Najbardziej powszechne zbiorniki do hydroforów to tradycyjne zbiorniki ocynkowane. Ten najprostszy zbiornik występuje różnych wariantach jeżeli chodzi o jego pojemność. Działa na bardzo prostej zasadzie: z jednej strony pompowana jest do niego woda za pomocą pomy, a z drugiej – posiada ciśnieniowy wyłącznik, zwany presostatem. Presostat kontroluje pracę pompy. Tego rodzaju zbiorniki wyróżnia to, że ich pojemności są bardzo zróżnicowane – dlatego łatwo dobrać zarówno mały jaki ogromny, dostosowany do naszych potrzeb. Tego rodzaju zbiorniki hydroforowe znajdziemy w domach jak i w miejscach, gdzie stosowane są na skalę przemysłową. Przy ich użytkowaniu ważną kwestią jest pozostawienie pewnej ilości powietrza w zbiorniku. Dzięki temu wytwarza się ciśnienie pozwalające na wyłączenie pompy przez prestotat w odpowiednim momencie.

Zbiorniki hydroforowe przeponowe – inaczej „membranowe”.

Innym rodzajem hydroforowych zbiorników są zbiorniki przeponowe, tzw. „membranowe”. W ich funkcjonowaniu również główną rolę odgrywa ciśnienie. I właśnie do tego potrzebna jest wspomniana już membrana (inaczej „przepona”). Membrana jest w tym przypadku właściwym zbiornikiem na wodę, a pomiędzy nią a zbiornikiem hydroforowym – w jego wnętrzu, znajduje się powietrze. I właśnie jego ciśnienie pozwala kontrolować prawidłową pracę pompy. Tego rodzaju zbiorniki hydroforowe są również bardziej mobilne, ponieważ pompa montowana jest zwykle bezpośrednio do zbiornika. Właśnie ze względu na tę cechę są dużo mniejsze niż zbiorniki ocynkowane. Górna granica ich pojemności to około 100 litrów, chociaż zazwyczaj występują w wariantach po 20-50 litrów.

A może „bliźniaki”?

Zbiorniki hydroforowe występują również w duecie. Chodzi o zbiorniki o ciśnieniu stałym. Jeden zbiornik z takiej pary zawiera wodę a drugi – powietrze. To wyjątkowo energooszczędne rozwiązanie. Zbiorniki hydroforowe o stałym ciśnieniu pracują nieustająco dzięki ciągłemu, równoległemu działaniu pompy wody oraz sprężarki powietrza.

Ile kosztują zbiorniki hydroforowe?

Ceny zbiorników hydroforowych wahają się w zależności od ich rodzajów. Nie bez znaczenia jest również marka producenta oraz, oczywiście, ich pojemność. Najtańsze zbiorniki hydroforowe można kupić już a kilkaset złotych, ceny najdroższych – sięgają kilku tysięcy. Warto zatem zastanowić się nad tym jaką funkcję będą miały pełnić. Trzeba wziąć pod uwagę to, dla ilu osób będą dostarczać wodę. Istotna jest również powierzchnia i sposób montażu.

Zbiorniki do hydroforów występują jednak w tylu odmianach, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj