5 trików na łatwe oszczędzanie pieniędzy

Nie każdy rodzi się ze zdolnością oszczędzania pieniędzy. Są ludzie, których pieniądze same się trzymają i z każdej, nawet najdrobniejszej kwoty potrafią odłożyć, są i tacy, których pieniądze nie chcą się trzymać, choć przez ich ręce przechodzi majątek. Tymczasem, oszczędzanie to nie fanaberia, a po prostu troszczenie się o swoje własne interesy. Życie jest pełne niespodzianek i nie każda z nich jest przyjemna, a nawet ci, którzy nie potrafią odkładać pieniędzy, mogą się tego po prostu nauczyć.

Oto 5 sposobów na łatwe oszczędzanie pieniędzy:

1. Świnka skarbonka.

Część z nas pamięta jeszcze taką świnkę, której nie dało się otworzyć bez potłuczenia skarbonki. Być może niektórzy także pamiętają gimnastykę dłoni uzbrojonej w drut, która pozawalała, na wyciągniecie pieniędzy, które rodzice kazali odkładać, a tak koniecznie były potrzebne drobne na lody. Warto powrócić do tego zwyczaju i odkładać, choćby tylko monety. Jeśli ustalisz sam ze sobą, że do skarbonki trafi każda 5 złotówka, która trafi w Twoje ręce, rezultat może Cię pozytywnie zaskoczyć.

2. Metoda tygodniówek.

Strategie są bardzo różne, ale co do zasady, chodzi o to samo. Regularnie, przez cały rok, czyli 52 tygodnie wrzucać do słoika czy koperty określoną sumę pieniędzy. Nie musi to być kwota stała. Wprawieni, polecają, aby zacząć od niewielkiej kwoty np. 1 zł i codziennie ją zwiększać o wielokrotność tygodnia. W finale będzie to spora kwota, bo aż 52 zł, ale uzbierasz blisko 1400 zł. A gdyby podjąć wyzwanie nieco solidniej i rozpocząć od 10 zł? Uzbierasz sobie 13 tysięcy, na samochód czy ekstra wczasy. Ostatni miesiąc będzie bardzo trudny, ale są nagrody, możliwości dodatkowego zarabiania. Sam oceń swoje dochody i pamiętaj, aby nie porwać się z tzw. motyką na słońce. Jeśli wiesz, że łatwiej Ci zacząć od złotówki, próbuj.

3. Zapanuj nad wydatkami.

Idealna sytuacja to ta, w której masz opracowany budżet domowy i doskonale wiesz, ile i na co wydajesz. Idealne sytuacje zdarzają się rzadko, dlatego lepiej rozpocząć metodą małych kroków. Metoda tygodniówek dziecięcych? Pamiętasz to jeszcze? Kieszonkowe, które dostawało się raz na tydzień np. w niedzielę i po poniedziałkowej euforii przychodził trudny piątek? To dokładnie ta metoda. Ustal, jakiej kwotę potrzebujesz na tygodniowe utrzymanie i włóż ją do koperty. Pamiętaj, że musisz dać sobie radę i nikt Ci nie dołoży.

4. Załóż konto oszczędnościowe

Wiele banków stwarza możliwości ustawienia celi, na które odkładasz pieniądze w postaci dodatkowych kont oszczędnościowych. Ustal, że planujesz uzbierać na wakacje i po prostu systematycznie przelewaj jakąś kwotę na konto oszczędnościowe. Przybywające środki będą dla Ciebie sporą motywacją.

5. Zautomatyzuj oszczędzanie.

To kolejna sztuczka, którą zaproponowali nam bankowcy, szczególnie przydatna, gdy często płacisz kartą. Polega na pełnej automatyzacji oszczędzania, które odbywa się praktycznie bez Twojego świadomego udziału. Każda kwota zapłacona kartą zaokrąglana jest do określonego przez Ciebie górnego pułapu. Jeśli uznasz, że będzie to 5 zł, operacja odbędzie się w następujący sposób: płacisz za kawę 3, 20 zł, z rachunku rozliczeniowego znika 5 zł, z czego 1, 80 zł trafia na Twoje konto oszczędnościowe. Nawet nie zauważysz, ile odłożysz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj