Namioty magazynowe zyskują dużą popularność w różnych sektorach przemysłowych i branżach, stając się doskonałym sposobem na tanie i szybkie powiększenie przestrzeni przeznaczonej do składowania. Czy na rozstawienie namiotu potrzebne jest pozwolenie? Jak regulują tę kwestię aktualnie obowiązujące przepisy?
Namioty magazynowe – tymczasowy obiekt budowlany
Hala magazynowa może z powodzeniem zastąpić tradycyjne, murowane budynki – ma wytrzymałą, stabilną konstrukcję, jest bezpieczna, odporna na czynniki atmosferyczne, a koszt jej rozstawienia zdecydowanie niższy niż w przypadku konstrukcji trwale związanej z gruntem. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw decyduje się na wypożyczenie lub zakup namiotu magazynowego. Sporo wątpliwości wzbudzają jednak kwestie pozwoleń na budowę i tego, jak obowiązujące prawo traktuje hale magazynowe.
Odpowiedzi należy szukać w przepisach ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z art. 3 pkt. 5 namioty magazynowe są uznawane za tymczasowy obiekt budowlany, czyli przeznaczony do czasowego użytkowania w czasie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce. Nie są one traktowane jako obiekt trwale związany z gruntem, ponieważ ich specyficzna konstrukcja umożliwia wielokrotny montaż i demontaż namiotu, a także przenoszenie go w inne miejsce. Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt. 12 tymczasowe obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce nie wymagają pozwolenia na budowę.
Hale namiotowe – kiedy pozwolenie będzie konieczne?
Jak już zostało wspomniane, decydując się na rozstawienie hali namiotowej co do zasady nie musimy występować do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Wymagane jest jednak zgłoszenie zamiaru rozstawienia namiotu do urzędu miasta lub starostwa powiatowego, a także zgoda właściciela działki. W przypadku gruntów na terenie gminy wymagane jest również zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.
Istnieje jednak sytuacja, kiedy pozwolenie na rozstawienie hali namiotowej jest wymagane. Jeśli namiot będzie nam służył dłużej niż 120 dni i nie będzie w tym czasie demontowany i przenoszony w inne miejsce, wówczas należy postarać się o pozwolenie. Można oczywiście tego uniknąć, rozkładając halę namiotową i montując ją w innej lokalizacji, nawet na tej samej działce.
Na uwagę zasługuje również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który rozpatrywał skargę spółki zajmującej się organizowaniem uroczystości okolicznościowych. Podmiot zgłosił zamiar rozstawienia sezonowego magazynu namiotowego, w którym m.in. miały być serwowane posiłki. Starosta, następnie również wojewoda orzekli, że hala namiotowa zgłaszana przez spółkę będzie trwale związana z gruntem, powinna zatem podlegać obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę. Spółka argumentowała natomiast, że metalowe pręty wiążące namiot z podłożem mogą być w każdej chwili zdemontowane. WSA nie przychylił się do jej skargi, orzekając, że w rozpatrywanym przypadku hala namiotowa pomimo swojego tymczasowego charakteru będzie trwale związana z gruntem.
Jak zatem widzimy postawienie namiotu magazynowego z reguły nie wymaga pozwolenia na budowę, należy jednak zwrócić uwagę na kryteria dotyczące czasu jej użytkowania, a także sposobu związania z podłożem.
Zdjęcie: Adobe Stock
Chory kraj, wszystko trzeba zgłaszać, ciekawe, czy i mały namiot 4×6…?