Biała lista podatników VAT – dlaczego powstała i do czego służy?

  1. W jakim celu stworzono białą listę podatników VAT?
  2. Sprawdź rachunek bankowy kontrahenta na białej liście
  3. Co zrobić, jeśli istnieją rozbieżności między białą listą a danymi podanymi przez kontrahentami?
  4. Jak wprowadzić własną firmę na białą listę?
  5. Gdzie znajduje się biała lista podatników VAT?

W jakim celu stworzono białą listę podatników VAT?

Biała lista podatników VAT to oficjalny wykaz podmiotów gospodarczych, który pozwala w każdej chwili zweryfikować wiarygodność kontrahenta, z którym dokonujemy transakcji. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy rozliczamy się na fakturę VAT. Dzięki temu, że istnieje biała lista podatników, istnieje możliwość sprawdzenia, czy nasz kontrahent w dniu transakcji jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Dodatkowo, dzięki białej liście możemy zweryfikować poprawność danych do faktury. Wśród nich najbardziej istotnym wydaje się numer rachunku bankowego.

Sprawdź rachunek bankowy kontrahenta na białej liście

Przepisy prawa podatkowego obowiązujące w Polsce określają, że jeśli płatność w transakcji została dokonana na rachunek inny niż wskazany w oficjalnych wykazach (czyli: inny niż ten, który widnieje na białej liście jako przypisany do podmiotu gospodarczego), wówczas powstanie problem z rozliczeniem należności w kosztach firmowych. Dlatego, nawet jeśli realnie środki dotarły do odpowiedniej osoby, ale nie na ten rachunek, który jest oficjalnie przeznaczony do rozliczeń VAT, w oczach urzędu skarbowego jest to mimo wszystko podstawa do nieuznania zasadności odliczeń VAT. Z tego właśnie powodu przedsiębiorcom powinno leżeć na sercu dokonywanie transakcji zawsze na ten rachunek, który został zgłoszony do urzędu skarbowego.

 biała lista vat

Co zrobić, jeśli istnieją rozbieżności między białą listą a danymi podanymi przez kontrahentami?

Dane, które znajdują się na białej liście, są aktualne na dzień ich wywołania. Zaleca się, aby sprawdzać dane jak najczęściej. W przypadku weryfikowania rachunku bankowego kontrahenta, sprawdzenia należy dokonać najpóźniej do 3 dni przed planowaną transakcją. Pamiętajmy przy tym jednak, że jeśli zawarliśmy umowę na płatność w określonym terminie, to nie możemy później odmówić dokonania przelewu z powodu braku danych kontrahenta na białej liście. Inaczej mówiąc: już w momencie podpisywania umowy powinniśmy ustalić, czy dane podane nam przez kontrahenta znajdują się na białej liście. Jeśli te podane przez osobę, której chcemy wpłacić pieniądze różnią się od tych, które widnieją na białej liście, należy wezwać go do zniwelowanie rozbieżności dopiero później zawierać transakcję. Jeśli opóźniamy wpłatę przez to, że wykryliśmy rozbieżności już po podpisaniu umowy, wówczas niestety to my zostaniemy obciążeni za opóźnienie (np. odsetkami).

Jak wprowadzić własną firmę na białą listę?

Co trzeba zrobić, aby firma, którą prowadzimy znalazła się na białej liście? Odpowiedź brzmi: nie musimy czynić specjalnych kroków, aby wpisano nas na białą listę. Biała lista VAT jest prowadzona przez Krajową Administrację Skarbową (podlega bezpośrednio jej szefowi), która pobiera informacje z oficjalnych rejestrów. Jeśli okaże się, że dane pobrane z publicznych rejestrów są nieprawidłowe lub nieaktualne, należy wystąpić do szefa KAS z wnioskiem o ich edycję.

Gdzie znajduje się biała lista podatników VAT?

Białą listę znajdziemy na stronie CEIDG oraz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Konkretny podmiot możemy znaleźć, jeśli wpiszemy do wyszukiwarki jego NIP, REGON lub numer rachunku bankowego, tudzież po prostu nazwę jego firmy (w większości przypadków wystarczy tylko częściowa nazwa). Jeśli podmiot prowadzi działalność gospodarczą (a nie spółkę), wówczas należy wpisać imię i/lub nazwisko podatnika do wyszukiwarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj