Gdzie sprawdzi się wytwornica tlenu?

wytwornica tlenu

Tlen jest potrzebny w wielu różnych gałęziach przemysłu. Jednym z najlepszych rozwiązań, umożliwiających otrzymanie pożądanego gazu jest inwestycja w odpowiedni generator. Jakie zalety ma wytwornica tlenu? Kiedy warto w nią zainwestować? Jak znaleźć sprzęt dostosowany do określonych potrzeb?

Jak działa wytwornica tlenu?

Mianem wytwornic tlenu określane są urządzenia modułowe zbudowane ze specjalnych kolumn, w których znajdują się filtry umożliwiające oczyszczenie pobranego powietrza z dwutlenku węgla, azotu oraz innych niepożądanych gazów. Wykorzystują one zazwyczaj technologię zmienno-ciśnieniową (PSA). W usunięciu z powietrza azotu świetnie zdaje egzamin molekularne sito zeolitowe, do którego przyczepiają się cząsteczki azotu.

Skąd generatory pobierają powietrze? Wykorzystują one to sprężone, znajdujące się w miejscu eksploatacji. Po jego oczyszczeniu przepływa przez przewody kolumnowe pod wpływem ciśnienia, natomiast poprzez kanały odprowadzające zbędne gazy zostają wypuszczone do atmosfery.

Warto podkreślić, że w dostępnych obecnie urządzeniach, gdy tlen zostanie przetransportowany do kolejnej kolumny, wcześniejsza przechodzi regenerację, co jest możliwe za sprawą obniżenia ciśnienia. Pozwala to na wykorzystanie wytwornicy przez całą dobę. Ponadto nowoczesny sprzęt nierzadko jest wyposażony w opcję programowania go w taki sposób, aby włączał się i wyłączał o określonej porze. Wytwornica tlenu umożliwia otrzymanie gazu o stałej czystości wynoszącej od 90 do 95% lub innej, zgodnej z potrzebami danego zakładu produkcyjnego.

Obecnie uznaje się, że wytwornice tlenu to jedne z najbardziej ekonomicznych urządzeń służących do uzyskania opisywanego gazu. Stanowią one doskonałą alternatywę dla butli tlenowych, a także cieczy kriogenicznych, zapewniając jak największą efektywność.

Gdzie znajduje zastosowanie wytwornica tlenu?

Zastosowanie generatorów tlenu w przemyśle jest obecnie niezwykle szerokie. Tego rodzaju urządzenia można często spotkać w szpitalach. Tam są one wykorzystywane do generowania gazów medycznych, wyróżniających się ściśle określonymi parametrami. Oprócz tego wytwornice tlenu są stosowane także w laboratoriach. Co więcej, sprzęt ten pojawia się w zakładach energetycznych oraz oczyszczalniach ścieków. Również podczas cięcia stali i lutowania niezbędna nierzadko jest wytwornica tlenu.

Spawalnictwo to kolejna dziedzina, w której tego rodzaju urządzenia od dawna znajdują zastosowanie. Warto zaznaczyć, że generatory są wykorzystywane także do uzdatniania wody. Ponadto używa się ich w hodowli ryb, aby poprawić warunki zwierząt, co ma pozytywny wpływ na ich wydolność tlenową. Szeroka oferta dostępnych urządzeń sprawia, że niezależnie od tego, w jakiej branży się działa, można znaleźć sprzęt dopasowany do konkretnych potrzeb.

Dlaczego warto postawić na wytwornicę tlenu od sprawdzonego producenta?

Wytwornica ma wiele zalet, co wiąże się z jej coraz częstszym wykorzystaniem. Wśród najważniejszych plusów sprzętu od renomowanych producentów są:

  • wysoka wydajność;
  • niskie koszty związane z jego użytkowaniem, co wynika z niewielkiej awaryjności generatorów;
  • wyposażenie w liczne czujniki czystości powietrza, zapewniające, że generowany tlen spełnia oczekiwania danego zakładu;
  • brak konieczności przechowywania niewykorzystanych resztek gazu, co ma miejsce, jeśli w danym przedsiębiorstwie używane są butle tlenowe;
  • zastosowanie zaawansowanych technologii gwarantujących dużą czystość powietrza;
  • brak strat wskutek parowania, które mogą pojawić się w alternatywnych sposobach pozyskiwania tlenu dla przedsiębiorstwa;
  • możliwość zastosowania generatora w wielu odmiennych warunkach;
  • filtry, których nie trzeba manualnie nastrajać, aby skutecznie oddzielały niechciane cząsteczki z gazu;
  • rzadkie serwisowanie, co sprawia, że wykorzystując opisywany sprzęt, nie trzeba martwić się przestojami w pracy;
  • brak konieczności negocjowania i umawiania się na dostawy, ponieważ inwestując we własną wytwornicę tlenu, zyskuje się stałe źródło niezbędnego do pracy gazu;
  • bezpieczeństwo, którego nie zapewniają m.in. butle tlenowe, które mogą wybuchnąć;
  • łatwa obsługa sprzętu;
  • brak wymagań odnośnie do rozbudowanej infrastruktury w obiekcie, w którym ma być wykorzystana wytwornica tlenu – potrzebne jest jedynie zasilanie oraz układ sprężonego powietrza.

Warto przy tym pamiętać, że aby móc cieszyć się wszystkimi zaletami wytwornicy tlenu, konieczne jest postawienie na urządzenie od autoryzowanego dostawcy generatorów wysokiej klasy. W innym przypadku sprzęt może bowiem nie zapewnić tak wielu korzyści. Niektóre urządzenia są również wyposażone w specjalne wyświetlacze, co sprawia, że monitorowanie generatorów staje się bezproblemowe.

Jeśli dane przedsiębiorstwo szuka sprzętu, który jest wydajny, a przy tym, ekonomiczny – warto postawić na dobry generator tlenu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wytwornicę tlenu?

Poszukując odpowiedniego sprzętu, trzeba zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, tylko urządzenia od sprawdzonych dostawców mogą zapewnić efektywność pracy istotną zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i niewielkich zakładach. Dobrze sprawdzić, z jakich materiałów zostały wykonane poszczególne elementy generatora. Doskonale zdają egzamin urządzenia, w których jest opisane wcześniej molekularne sito zeolitowe, a także czujniki z tlenku cyrkonu czy zawory ze stali szlachetnej.

Warto pamiętać o tym, że stawiając na sprzęt wysokiej jakości, zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, a co za tym idzie, zostają obniżone koszty związane z konserwacją i ewentualnymi naprawami generatora. Należy też mieć na uwadze to, że sprzęt zawsze powinien odpowiadać na potrzeby określonego przedsiębiorstwa. Obecnie można wybierać spośród wielu różnych modeli, dlatego warto przemyśleć, która wytwornica tlenu sprawdzi się w danym zakładzie najlepiej. W razie wątpliwości dobrze skorzystać z pomocy specjalistów.

Partnerem artykułu jest firma Pneumatik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj