Satelity w służbie rolnictwu

Stwierdzenie, że pogoda jest ważna dla rolników, jest truizmem. Nie ma bowiem chyba drugiego zawodu, którego przedstawiciele z tak wielką uwagą śledzą prognozy pogody i każdego dnia spoglądają w niebo.

Co potrafią satelity pogodowe

Temperatura, opady, siła wiatru – wszystko to jest ważne dla rolników i determinuje w sporej mierze ilość oraz jakość otrzymanych plonów. W Internecie nie brakuje dziś specjalistycznych portali publikujących pogodę dla rolników. Skąd pochodzą te dane i jak się je zdobywa? Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia i satelity. Dziś ponad 90 proc. Danych wykorzystywanych w modelach pogodowych pochodzi właśnie z satelitów. Meteorolodzy w dzisiejszych czasach nie wyobrażają już sobie pracy bez danych uzyskiwanych za ich pomocą. Satelity pogodowe dostarczają bowiem krytycznych informacji na temat stanu atmosfery czy powierzchni lądu. Satelity zbierają pomiary warunków atmosferycznych, lądowych i oceanicznych m.in.: temperatury powierzchni morza i powierzchni ziemi, chmur, opadów deszczu, pokrywy śniegu i lodu, miejsc pożaru, temperatury atmosferycznej, pary wodnej i ozonu). Ostrzegają też przed huraganami i zamieciami śnieżnymi.

Rolnictwo idzie pod rękę z kosmiczną technologią

Jak wynika z raportu Copernicus Market 2018 wykorzystanie danych z obserwacji Ziemi w samym rolnictwie przynosi rocznie ponad 18 mln euro przychodu. Dane dostępne poprzez aplikacje i strony internetowe pomagają rolnikom nie tylko dowiedzieć się jakiej pogody mogą się spodziewać przy prowadzeniu codziennych prac, ale też odpowiednio rozplanować użycie nawozów czy zaplanować nawadnianie. Co ważne, większość dokładnych prognoz pogody dla rolników dostępna jest całkowicie bezpłatnie. Dzięki danym zebranym przez satelity i dostępnym w Internecie rolnicy nie pozostają już sami w codziennym zmaganiu się z pogodą. Po ich stronie coraz częściej i coraz bardziej efektywnie staje technologia z kosmosu.

Rolnik z pogodą w kieszeni

Pogoda dla rolników jest oczywiście dostępna na stronach internetowych. Jednak dziś każdy rolnik może mieć ją jeszcze bardziej w zasięgu ręki. Internet jest bowiem dostępny w każdym smartfonie i to nie tylko na tradycyjnych stronach i portalach pogodowych, ale też dzięki ogromnej ilości pogodowych aplikacji. Dane, które można za ich pomocą sprawdzić, to nie tylko temperatura i ciśnienie, ale też opady i siłę wiatru. Aplikacje oferują szereg opcji i powiadomień, które pomogą w zaplanowaniu prac polowych czy ogrodniczych. Ponadto podpowiadają też, kiedy aura sprzyja np. zastosowaniu oprysków.

Jak widać, w kwestii pogody technologia stoi zdecydowanie po stronie właścicieli gospodarstw rolnych. Aplikacje i portale internetowe pomagają w planowaniu prac i przewidywaniu tego, co może spotkać rolnika nie tylko kolejnego dnia, ale, dzięki pogodzie długoterminowej, nawet za kilka, czy kilkanaście dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj