Czujniki położenia liniowego w automatyce przemysłowej

Czujniki przemieszczeń liniowych są niezawodnymi i niedrogimi elementami służącymi do pomiaru przemieszczeń w przemyśle. Sprawdzają się nawet w trudnych warunkach środowiskowych. Są to elementy szczelne, nadające się do pracy w środowisku o podwyższonym ciśnieniu bądź w atmosferze korozyjnej.

Czujnik przemieszczenia liniowego – do czego służy?

Czujnik przemieszczenia liniowego służy do pomiaru zmian położenia elementów aplikacji w jakiej jest zamontowany. Indukcyjny czujnik położenia liniowego można zastosować szeroko w automatyzacji. Element taki znajduje zastosowanie w:

  • działach kontroli jakości
  • aplikacjach wykorzystujących hydraulikę
  • branży samochodowej.

Poszczególne czujniki wykonują pracę bezdotykową, co oznacza, że nie zużywają się mechanicznie. Pomiar odbywa się przy użyciu obwodu rezonansowego RLC. Dzięki temu można je wykorzystać nawet w najbardziej wymagających warunkach. Sygnał będzie bowiem przekazywany stabilnie, niezależnie od liniowych zmian temperatury. Dlatego czujniki przemieszczenia liniowego, w tym czujnik położenia Baluff – uznanego producenta automatyki przemysłowej, którego produkty oferuje m.in. Newtech, chętnie wybierane są przez producentów maszyn, a także do prac remontowych i modernizacyjnych.

Innym typem są czujniki magnetostrykcyjne, służące do ustalenia i śledzenia pozycji cylindrów hydraulicznych. Na ich budowę składa się magnetostrykcyjna prowadnica i ruchomy magnes.
Pozwala to na określenie przemieszczenia z dużą precyzją – aż do 1 mikrometra. Czujniki magnetostrykcyjne produkuje się głównie do montażu w:

  • wtryskarkach do dozowania;
  • maszynach do pomiaru grubości;
  • maszynach do pomiaru długości materiału.

Mogą być też zastosowane w branży spożywczej do sprawdzania poziomu napełniania butelek.

Czujnik przemieszczenia liniowego a enkoder liniowy

Czujniki przemieszczenia liniowego to czujniki wyposażone w linkę. Pomiar odbywa się poprzez przemieszczenie ruchomej części z użyciem linki nawijanej na bęben. Bęben połączony jest
z czujnikiem, jakim może być enkoder lub potencjometr. Taka, a nie inna budowa czujnika powoduje, że ruch liniowy przemienia się w zmianę rezystencji lub w impulsy.

Pomiar przemieszczenia liniowego w enkoderze liniowym odbywa się w sposób bezkontaktowy. Głowica pomiarowa wyposażona jest w analogowe wyjście sygnałowe. W połączeniu z taśmą magnetyczną MB200, elektroniką interpolującą sygnał wyjściowy i enkoder liniowy, tworzy solidny i otwarty system pomiarowy.

Automatyka przemysłowa w praktyce

Automatyka przemysłowa obejmuje wszystkie maszyny i urządzenia wykorzystywane w produkcji
i w przemyśle. Wystarczy podać przykład taśm produkcyjnych, by zdać sobie sprawę jak dużą rolę odgrywa automatyka przemysłowa w praktyce. Jednakże coraz bardziej nowoczesne sposoby produkcji wymagają coraz bardziej precyzyjnych i niezawodnych form kontroli. Czujniki położenia liniowego są jedną z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj