Inwestowanie w złoto przez wiele osób uważane jest za jedną z najbardziej bezpiecznych form lokowania kapitału. Aby jednak rzeczywiście tak było, istotna jest znajomość pewnych zagrożeń związanych z nabywaniem tego kruszcu. O czym warto pamiętać?
Inwestowanie w złoto – dlaczego warto?
Lokowanie kapitału w złocie, w przeciwieństwie do inwestycji w akcje na giełdzie czy też obligacje, nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu ekonomii. Oprócz tego jest ono uważane za bardziej bezpieczne ze względu na mniejsze ryzyko. Złoto zachowuje wysoką wartość niezależnie od aktualnej sytuacji na rynku gospodarczym czy konfliktów politycznych. Złota nie można wyprodukować i sztucznie zwiększyć jego ilości, dlatego zapotrzebowanie na ten kruszec nie maleje. Ponadto jest ono uniwersalnym środkiem płatniczym uznawanym na całym świecie. Zastanawiając się nad korzystnymi formami lokowania oszczędności warto więc pomyśleć o zakupie złotych sztabek, ciekawym rozwiązaniem są też atrakcyjne monety bulionowe.
Jak kupować złoto?
Osoby chcące inwestować w złoto mogą zdecydować się na sztabki lub złote monety. Niezależnie od formy kruszcu, jego cena jest równa rynkowej wartości złota powiększonej o marżę dilera. Istotne znaczenie ma w tym przypadku wybór zaufanego sprzedawcy. Zakup złota z niesprawdzonego źródła może okazać się stratą pieniędzy. Najrozsądniej jest nawiązać współpracę z dilerem o ugruntowanej pozycji na rynku, który do sprzedawanych sztabek oraz monet dołącza certyfikaty potwierdzające ich jakość i autentyczność. Warto przy tym zaznaczyć, że wielu sprzedawców godnych zaufania umożliwia dokonywanie transakcji za pośrednictwem Internetu – taką ofertę ma m.in. sklep 79th Element. Chcąc skorzystać z takiej możliwości zazwyczaj wymagane jest założenie konta, zaś po zamówieniu kruszcu płatności dokonuje się przez internet. Zakupione złoto można zaś odebrać osobiście lub wybrać usługi kurierskie. W tym drugim przydatku rozsądnie będzie zdecydować się na ubezpieczenie paczki.
Nie tylko sztabki
Ciekawą alternatywą dla sztabek złota są monety bulionowe. Tego typu produkty inwestycyjne mogą jednocześnie mieć znaczenie kolekcjonerskie, jednak ich wartość w dużej mierze zależy od zawartości kruszcu, z jakiego je wykonano. W przeciwieństwie do numizmatów, których wartość zależy od tego czy dany egzemplarz jest cenny z punktu widzenia kolekcjonera, gromadzenie monet bulionowych nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Inwestowanie w złote krugerrandy (o których przeczytasz więcej na: https://79element.pl/content/42_krugerrand-wszystko-co-powinienes-wiedziec), czy inne znane monety dostępne jest więc nawet laikom. Decydując się na taką formę lokowania kapitału oczywiście również trzeba uważać na nieuczciwych sprzedawców. Kupowanie monet z mennic lub u sprawdzonych dilerów wiąże się właściwie z zerowym ryzykiem. Można też skorzystać z pomocy fachowca, który będzie w stanie ocenić, czy moneta nie jest falsyfikatem, użyć linijki menniczej lub też zważyć i zmierzyć kupowany egzemplarz, a następnie wyniki porównać z prawidłowymi wymiarami i wagą oryginalnych monet. W ten sposób zyskamy pewność, że kupowane złoto warte jest swojej ceny, a w razie konieczności sprzedaży nie będzie problemów z jej upłynnieniem.
Popularne monety bulionowe najbezpieczniejsze
Osoby chcące mieć pewność, że jeśli zajdzie taka potrzeba, nie będą miały problemów ze sprzedażą monet oraz początkujący inwestorzy powinni zdecydować się na popularne monety bulionowe, takie jak wspomniany już Krugerrand, którego nie może zabraknąć w żadnej kolekcji numizmatycznej. Złota moneta Krugerrand jest nie tylko łatwo dostępna, ale też można ją sprzedać bez większych trudności. Jej historia sięga 1967 roku – wcześniej złoto inwestycyjne dostępne było tylko w postaci monet historycznych bądź też sztabek, a ponieważ w Stanach Zjednoczonych panował wówczas zakaz nabywania złota przez osoby prywatne poza biżuterią czy monetami służącymi jako środek płatniczy, moneta Krugerrand 1oz stała się właśnie monetą bulionową. Nie ma na niej nominału, a jej wartość zależna jest od zawartości złota – Krugerrand 1oz zawiera 31,10g czystego złota. Więcej o popularnych monetach bulionowych dowiesz się w artykule: https://79element.pl/content/37_najpopularniejsze-zlote-i-srebrne-monety-buli gdzie opisano najczęściej nabywane numizmaty. Opisane monety cieszą się szczególnym uznaniem wśród inwestorów oraz stanowią idealny początek przygody z walorami inwestycyjnymi.