Co to jest separacja – na czym polega i co daje?

Kryzysy małżeńskie dotykają każdy związek. Wielu problemom udaje się zaradzić, niektóre są jednak niemożliwe do zażegnania.

Między małżeństwem a rozwodem.

Przyczyny są różne – niespełnienie wzajemnych oczekiwań, zdrada, wygaśnięcie uczuć, wyjazd jednego z małżonków. Powstaje wówczas pytanie – co dalej? Czy jest możliwe podtrzymanie związku? Czy warto? Jak będzie wyglądało życie w pojedynkę? W związku się z różnych przyczyn nie układa, nastąpił rozkład pożycia i małżonkowie (jedno lub obydwoje) stoją przed fundamentalnym pytaniem – czy to już czas na rozwód? Czasami trudno podjąć ostateczną decyzję. Pozostaje tląca się nadzieja, że powrót do siebie jest możliwy, lęk przed samotnością i obawa o dzieci. Wyjściem z sytuacji bywa separacja, o której więcej można przeczytać na https://jednoralski.pl/klienci-indywidualni/sprawy-rodzinne/sprawy-o-separacje/

Czym jest separacja?

Separacja oznacza, że nastąpił zupełny rozkład pożycia, lecz nie musi on być trwały. Podobnie, jak w przypadku rozwodu, sąd bierze pod uwagę szereg innych czynników, w tym przede wszystkim dobro małoletnich dzieci. Separację orzeka sąd. Pozew o separację może złożyć jeden z małżonków, wówczas sąd rozpoznaje sprawę zgodnie ze sprawami o postępowaniu odrębnym. Obydwoje z małżonków mogą zgodnie wnieść wniosek o orzeczenie separacji, wraz z obszernym uzasadnieniem. Jeżeli tak się dzieje, sąd rozpoznaje wniosek  w postępowaniu nieprocesowym.

Skutki prawne separacji.

Podstawowy skutek separacji polega na tym, że można ją cofnąć (również sądownie). W przypadku rozwodu możliwe to nie jest. Poza tym po orzeczeniu separacji nie można powrócić do poprzedniego nazwiska, a także małżonkowie pozostają w obowiązku niesienia sobie wzajemnej pomocy, zgodnie ze względami słuszności. Małżonkowie również nie dziedziczą po sobie (o ile nie ma specjalnego zapisu w testamencie). Pozostałe skutki są takie same, jak przy rozwodzie.

Rozdzielność majątkowa. 

Z momentem orzeczenia separacji każdy z małżonków tworzy swój odrębny majątek osobisty. Majątek sprzed separacji podlega podziałowi ( w odrębnym postępowaniu sądowym lub umowy notarialnej).

Obowiązek alimentacyjny. 

Jeżeli jeden z małżonków pozostaje w niedostatku, rozpad związku nie nastąpił z jego winy lub/i pogorszyła się znacznie jego sytuacja życiowa, sąd może przyznać mu alimenty. Okres alimentacyjny w przypadku separacji nie jest ograniczony czasowo ( w przypadku rozwodu 5 lat, a z orzeczeniem o wyłącznej winie – na stałe).

Sąd ustala również opiekę nad małoletnimi dziećmi, w szczególności miejsce zamieszkania dzieci, obowiązek alimentacyjny wobec nich oraz kontakty z dzieckiem. jeżeli para pozostająca w separacji nie jest zgodna w tych kwestiach. Sąd zawsze bierze pod uwagę dobro małoletnich dzieci. Sąd orzeka również o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania lub też, w szczególnych przypadkach może nakazać eksmisję.

Czy separacja to przygotowanie do rozwodu czy próba jego uniknięcia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są pary, które podjęły próbę powrotu do pełnej wspólnoty, są też takie, które po latach separacji postanowiły usankcjonować rozstanie pełnym rozwodem. Z pewnością jest to rozwiązanie dla tych, którym względy osobiste lub religijne nie pozwalają na wystąpienie o rozwód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj