Wzrasta świadomość Polaków w kwestii konieczności odkładania nadwyżek pieniędzy. W końcu wiemy, że środki finansowe trzeba nie tylko oszczędzać, ale również pomnażać. Co więcej, nadeszły czasy, w których polskie społeczeństwo się wzbogaca, dzięki czemu stać nas na generowanie nadwyżek pieniędzy. Jak najlepiej inwestować pieniądze? Na co stawiają Polacy? Sprawdź już teraz.
Polacy inwestują bezpiecznie
Wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie. To dlatego konto oszczędnościowe jest instrumentem inwestycyjnym, które cieszy się największym powodzeniem. Polacy zdają sobie sprawę, że zyski z tytułu ulokowania środków na takim rachunku nie są duże, ale za to konto oszczędnościowe nie generuje ryzyka utraty wniesionego kapitału.
Nadal boimy się inwestować agresywnie i dlatego niewielkim zainteresowaniem cieszą się fundusze inwestycyjne. Stawiamy raczej na oszczędzanie w długim terminie, nie chcemy też zamrażać środków, ale mieć do nich stały dostęp. To dlatego zamiast lokaty terminowej o wiele chętniej wybieramy konto oszczędnościowe.
Konto oszczędnościowe – jakie wybrać?
Konto oszczędnościowe może być opłacalną formą inwestowania nadwyżek pieniędzy, ale tylko wtedy, gdy wybierze się odpowiedni produkt banku. Przede wszystkim należy nastawić się na długie oszczędzanie. Konto oszczędnościowe ma wykazywać jak najwyższe oprocentowanie, bo to odsetki są czystym zyskiem dla inwestora.
Okazuje się jednak, że również inne aspekty są w tym przypadku ważne. Liczą się jak najniższe koszty obsługi takiego rachunku. Banki komercyjne muszą zarabiać na swoich klientach, w niektórych przypadkach koszt prowadzenia konta oszczędnościowego jest wyższy aniżeli zarobek – takie inwestycje zupełnie się nie opłacają. Wśród ofert banków znaleźć można na szczęście takie, które nie przewidują żadnych kosztów tego rodzaju inwestowania oszczędności.
Kiedy warto założyć konto oszczędnościowe?
Eksperci potwierdzają, że konto oszczędnościowe nie powinno być jedyną formą inwestowania nadwyżek pieniędzy. Jest doskonałym instrumentem dodatkowym, dzięki któremu nawet w razie niepowodzenia inwestycyjnego, nie traci się całego kapitału. Konto oszczędnościowe można z sukcesem założyć i prowadzić wraz z inwestowaniem w nieco bardziej agresywne fundusze inwestycyjne.
Konto oszczędnościowe jest też świetną opcją na oszczędzanie długoterminowe, na przykład na tzw. czarną godzinę, przyszłą emeryturę czy start w dorosłe życie dzieci. Ponieważ zysk w ich przypadku nie jest duży, należy założyć wieloletni plan inwestycji, by takie działanie było opłacalne i przyniosło pokaźną sumę pieniędzy.
Chociaż konto oszczędnościowe nie pozwala osiągnąć dużych zysków w krótkim czasie, to z całą pewnością jest to najczęściej wykorzystywany instrument inwestycyjny, jaki oferują instytucje bankowe. To w pełni bezpieczny, nieobarczony żadnym ryzykiem utraty choćby minimalnej części wniesionego kapitału forma oszczędzania, która daje doskonałe zabezpieczenie finansowe.