Czym się kierować przy wyborze nowego mieszkania?

Zakup mieszkania to duża inwestycja, więc zanim do niej dojdzie, należy podjąć wiele decyzji z nią związanych. Na przykład, czy chcemy zdecydować się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy też wtórnego?

Powstaje naprawdę wiele nowych osiedli, oferujących mieszkańcom komfortowe lokale i piękną okolicę. Nowe mieszkania w Warszawie czy w innych miastach mają zalety, które czynią je dla wielu atrakcyjniejszymi niż obiekty z drugiej ręki. Po pierwsze można je urządzić od podstaw według własnej estetyki. Ponadto mieszkania takie znajdują się w blokach o wysokim standardzie. Oczywiście to, że decydujemy się na zakup nowego mieszkania to tylko początek szeregu decyzji. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Wielkość mieszkania – kluczowy czynnik

To chyba najważniejsza kwestia, o której myśli się w pierwszej kolejności. To, ile metrów i pokoi będzie miało mieszkanie, zależy przecież od konkretnych potrzeb danej rodziny. Osoba samotna, na przykład student czy młody singiel, który dużo pracuje, zazwyczaj wybierze wygodną kawalerkę lub małe mieszkanie dwupokojowe. Taka wielkość może być także wystarczająca dla pary, która nie ma jeszcze dzieci. Z kolei rodziny stawiają na 3 i więcej pokoi. Zaletą nowego budownictwa jest między innymi to, że mamy w nim zdecydowanie większy wybór mieszkań powyżej 100 metrów kwadratowych, niż w przypadku lokali z drugiej ręki.

Lokalizacja obiektu

Również w dużej mierze będzie zależała od konkretnych potrzeb danej rodziny, a w zasadzie trybu jej życia. Jeżeli lokalizacji szukają osoby zapracowane, prowadzące szybki i aktywny tryb życia oraz lubiące atrakcje, to być może dobrym wyborem będzie dla nich mieszkanie w centrum, blisko wielu restauracji, urzędów, punktów usługowych czy kin. Rodzinie z dziećmi będzie zaś zależało na bliskim sąsiedztwie przedszkola, szkoły czy przychodni. Są również klienci, którzy szukają lokalizacji mieszkania na konkretnym osiedlu, ponieważ po prostu je lubią, podoba się im ono, czy też tam mieszka ich rodzina lub przyjaciele. W zasadzie każdy będzie się kierował trochę innymi względami w tej kwestii. Osoby, które chcą na co dzień odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, być może postawią na osiedle na obrzeżach, szczególnie jeżeli mają samochód i bez trudu dojadą nim do pracy czy na zakupy.

Cena mieszkania

W dużej mierze będzie ona zależała od jego metrażu, ale nie tylko. Na przykład im wcześniej kupuje się mieszkanie, czyli jeszcze na etapie budowy, tym więcej można zyskać rabatu od dewelopera. Cena zależy także od lokalizacji. Mieszkania znajdujące się z dala od centrum, będą tańsze od tych zlokalizowanych w samym środku miasta. Niektóre osiedla, zaliczane do bardziej prestiżowych będą także charakteryzowały się wyższymi cenami mieszkań, z kolei inwestycja położona w nieco mniej lubianej części miasta, będzie umożliwiała zakup mieszkania w nieco niższej cenie. Obecnie, kiedy większość kwoty zakupu pokrywa się z kredytu hipotecznego, wahania ceny o kilka tysięcy nie mają aż tak dużego znaczenia dla kupujących. Wolą oni dołożyć kilka procent, by móc zdecydować się na mieszkanie, które będzie idealnie spełniało ich oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj