Dlaczego warto założyć IKZE?

Dlaczego warto założyć IKZE?

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to forma dodatkowej oszczędności na prywatną emeryturę. Stanowiąc III część filaru systemu ubezpieczeń emerytalnych w Polsce wiąże się z korzyścią oraz zachętą podatkową. Na czym polega IKZE i w jaki sposób możemy je wykorzystać?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – czym się charakteryzuje?

IKZE to indywidualne narzędzie, które stanowi uzupełnienie systemu podatkowego w Polsce. Uczestnictwo w nim jest całkowicie dobrowolne, w przeciwieństwie do wpłacania składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to jednak sposób na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości środków na czas emerytury i warto z niego skorzystać. Instytucje, które dzięki ustawie mogą prowadzić IKZE w podpisywanej umowie dają zapewnienie bezpieczeństwa wpłaconych środków.

IKZE – jak i gdzie je otworzyć

Istnieją różne instytucje, które zajmują się prowadzeniem kont zabezpieczeń emerytalnych i ich wybór należy do inwestującego. Należą do nich:

  • banki (dominują banki spółdzielcze);

  • towarzystwa funduszy inwestycyjnych;

  • biura maklerskie;

  • dobrowolne fundusze emerytalne;

  • firmy ubezpieczeniowe.

Do polecanych towarzystw funduszy inwestycyjnych należy spółka NN Investment Partners (wcześniej ING Investment Management), która już dwukrotnie zajęła pierwsze miejsce w rankingu Analiz Online. Jej ofertę poznać można pod adresem: https://www.nntfi.pl/emerytura/ikze.

Jak działa Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

Ta forma zabezpieczenia emerytalnego nie wiąże się z wymogiem wpłacania określonej sumy w ustalonych terminach – dostosowywać możemy to do swoich potrzeb. Jedyną zasadą jest ograniczenie maksymalnej kwoty wpłaconych środków rocznie, która w 2019 roku wynosi około 5 tysięcy złotych. Pieniądze można wypłacić po ukończeniu 65. roku i wtedy są one obarczone jedynie 10% podatkiem. Jeśli zdecydujemy się na to wcześniej od sumy odciągnięty zostanie 19% podatek Belki. Możliwe jest przenoszenie konta do innego dostawcy i proces to, jeśli od podpisania umowy minęło 12 miesięcy – jest darmowy.

4 przyczyny dlaczego warto założyć IKZE

1.Zwolnienie z podatku od dochodów kapitałowych

Zyski z IKZE nie są objęte “podatkiem Belki”, który wynosi aż 19%. W wieloletniej perspektywie, nawet przy ograniczeniu rocznym wpłat, stanowi to bardzo dużą korzyść. Trzeba pamiętać, że przy wypłaceniu środków z konta wcześniej, niż przed ukończeniem 65. roku życia podatek ten zostanie naliczony

2.Możliwość odliczenia od podatku dochodowego

Kwotę wpłacona w danych roku na IKZE można odpisać z podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc zmniejszyć podstawę opodatkowania i możliwość uzyskania zwrotu od Urzędu Skarbowego.

3.Zabezpieczenie – kontrowersje wokół PZU

Składki co miesiąc odprowadzenie do ZUS-u zostają na bieżąco wykorzystane do wypłaty świadczeń obecnym emerytom. Na ten cel przeznaczane jest również kilkanaście procent comiesięcznych podatków oraz część środków z OFE. Przy zaniepokojeniu spadkiem demograficznym coraz częściej pojawiają się głosy podważające stabilność I filaru i sugestie zadbania o prywatną emeryturę.

4.Motywacja do odkładania środków

Obostrzenia związane z wypłatą pieniędzy mogą być dobrą motywacją do powstrzymania się od wypłat i przeznaczania ich na bieżące potrzeby, jednocześnie dając taką możliwość. Obserwowanie rosnących oszczędności daje również motywację do wpłacania kolejnych środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj