Frezowanie i toczenie – charakterystyka procesów obróbki CNC

Obróbka CNC to obecnie jedna z najbardziej popularnych technik wytwarzania elementów. Cechuje się wysoką dokładnością i wysoką powtarzalnością, co pozwala na bardzo dokładne odwzorowywanie projektów. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, trzeba sięgnąć po dobrej jakości maszyny do frezowania i toczenia. Skrawanie można też zlecić firmie zewnętrznej.

Najważniejsze procesy w ramach obróbki CNC to frezowanie i toczenie. W efekcie obróbki pionowej oraz poziomej można uzyskać precyzyjnie wycięte elementy, nawet o skomplikowanych kształtach czy mikroskopijnych rozmiarach. To wszystko sprawia, że CNC ma znaczną przewagę nad innymi metodami, realizowanymi przy pomocy obrabiarek konwencjonalnych.

Frezowanie – obróbka CNC

To rodzaj obróbki skrawaniem, który bardzo często realizowany jest w orientacji pionowej. W ten sposób można uzyskać różne elementy, głównie cylindryczne. Jeżeli zależy Ci na produkcji seryjnej, w której powstanie wiele powtarzalnych detali o specyficznych parametrach, postaw na tę metodę obróbki CNC.

Firmy świadczące tego typu usługi dla sektora przemysłowego korzystają z zaawansowanych maszyn i sprzętów pozwalających na staranne wykańczanie elementów. W zakresie wykonywanych czynności jest wiercenie, planowanie, grawerowanie oraz szlifowanie. Obrabiarki realizujące te zadania mogą być wielofunkcyjne lub wyspecjalizowane tylko do konkretnych zadań (np. frezarki).

Toczenie – obróbka CNC

Toczenie to technika obróbki skrawaniem, która bazuje na projektach przygotowanych w takich programach jak CAD czy CAM. Polega na wprawianiu przedmiotu w ruch, a następnie poddawanie go działaniu noża tokarskiego. Narzędzie oddziałuje wzdłuż osi lub prostopadle – w efekcie udaje się zmienić długość i kształt elementów. Dzięki niezwykłej precyzji można bardzo dokładnie wycinać nawet skomplikowane czy bardzo małe detale, nadając im pożądane wymiary.

Toczeniu mogą być poddawane części z aluminium, stali nierdzewnej, mosiądzu. Odbiorcami tych usług są najczęściej firmy z branży motoryzacyjnej, budowlanej, meblarskiej czy medycznej. Wszędzie tam, gdzie liczy się perfekcyjna jakość, powtarzalność oraz niezawodność sprawdzą się narzędzia do obróbki skrawaniem CNC.

Obróbka CNC ogólnie

Procesy takie jak frezowanie i toczenie, realizowane w ramach obróbki CNC gwarantują idealne wykonanie części zgodnie z założeniami projektowymi. W dodatku produkcja postępuje szybko, a jej wydajność znacznie się poprawia.

Automatyzacja parku maszynowego lub zlecenie skrawania firmie zewnętrznej zapewniają uzyskanie nawet dużej liczby małych czy nietypowych części o identycznych parametrach i estetycznym wyglądzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj