Jak dopasować system WMS do potrzeb i specyfiki firmy?

Jedną z głównych zasad sprawnego funkcjonowania magazynu jest możliwość szybkiej realizacji procesów magazynowych wynikających z całego łańcucha dostaw. W zależności od typu magazynu np. magazyny typu cross-dock – cykl „życia towaru” powinien być jak najkrótszy, co realizowane jest poprzez możliwości oferowane przez zaawansowany system WMS. Dzięki odpowiednio dobranym systemom czasy te mogą być znacząco zredukowane.

Czym jest WMS i dlaczego warto z niego korzystać?

WMS (z ang. Warehouse Management System) to system zarządzania magazynem. Jednym z takich zaawansowanych systemów jest system UNIS WMS, o którym więcej przeczytasz pod tym linkiem: https://www.autoid.pl/platforma-unis/zarzadzanie-magazynem-unis-wms. Jego działanie polega na planowaniu, rejestrowaniu, kontroli, analizie oraz skutecznej optymalizacji każdego etapu łańcucha dostaw.

Niezależnie od branży, praca w magazynie dzieli się na pięć podstawowych procesów:

 • rozładunek,
 • przyjęcie,
 • kompletacja,
 • pakowanie,
 • wysyłka.

Na etapie rozładunku WMS umożliwia weryfikację planowanego i rzeczywistego przyjęcia towaru oraz wprowadzenia go do systemu. Kolejnym krokiem jest umiejscowienie towaru zgodnie z możliwościami magazynu. Jak tutaj sprawdza się WMS? W zaopatrzeniu magazynu najważniejsze jest umiejętne połączenie dwóch kwestii: umiejscowienia produktów zgodnie z normami (chroni to przed zagrożeniem spowodowanym przekroczeniem maksymalnego obciążenia regałów) i jednocześnie zaplanowanie jak najkrótszej ścieżki kompletacji. System pozwala też usprawnić proces pakowania – zamówienia mogą być grupowane tak, by jak najszybciej opuszczały magazyn. Systemowe dane pokazują też przesyłki, które zostały spakowane, lecz nie dotarły na dział wysyłki.

WMS doskonale sprawdza się w różnych branżach. Aby wybrać odpowiedni system, należy uwzględnić zawartość funkcjonalności dedykowanych dla danego sektora. Na przykład w branży spożywczej szczególną uwagę warto zwrócić na możliwość podziału produktów na serie z uwzględnieniem dat ważności. Równie przydatne jest przypisanie stref do kontrahenta czy tworzenie grup asortymentowych. W przypadku większych magazynów logistycznych konieczna jest możliwość kompletacji wielu zamówień jednocześnie.

​Korzyści z wprowadzenia systemu WMS

WMS to rozwiązanie powszechnie stosowane w procesie magazynowania. Przynosi korzyści nie tylko przedsiębiorstwom, lecz także ich klientom. Oto główne zalety korzystania z systemów zarządzania:

 • minimalizacja kosztów logistycznych,
 • aktualizacja danych w czasie rzeczywistym,
 • szybka inwentaryzacja towarów,
 • odtworzenie pełnej ścieżki magazynowania (szczególnie przydatne w przypadku zaginięcia produktu – system pozwala prześledzić ścieżkę i z dokładnością co do sekundy sprawdzić, na jakim etapie nastąpiło zaginięcie),
 • oszczędność czasu poprzez analizę i optymalizację ścieżek kompletacji,
 • optymalizacja wydajności zasobów ludzkich oraz technicznych,
 • możliwość integracji z systemem ERP, sklepem internetowym oraz stacjonarnym, dzięki czemu informacje o stanach magazynowych aktualizują się na bieżąco.

System WMS to skuteczny sposób na zdalne zarządzanie magazynem i monitorowanie jego pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj