Jedną z głównych zasad sprawnego funkcjonowania magazynu jest możliwość szybkiej realizacji procesów magazynowych wynikających z całego łańcucha dostaw. W zależności od typu magazynu np. magazyny typu cross-dock – cykl „życia towaru” powinien być jak najkrótszy, co realizowane jest poprzez możliwości oferowane przez zaawansowany system WMS. Dzięki odpowiednio dobranym systemom czasy te mogą być znacząco zredukowane.
Czym jest WMS i dlaczego warto z niego korzystać?
WMS (z ang. Warehouse Management System) to system zarządzania magazynem. Jednym z takich zaawansowanych systemów jest system UNIS WMS, o którym więcej przeczytasz pod tym linkiem: https://www.autoid.pl/platforma-unis/zarzadzanie-magazynem-unis-wms. Jego działanie polega na planowaniu, rejestrowaniu, kontroli, analizie oraz skutecznej optymalizacji każdego etapu łańcucha dostaw.
Niezależnie od branży, praca w magazynie dzieli się na pięć podstawowych procesów:
- rozładunek,
- przyjęcie,
- kompletacja,
- pakowanie,
- wysyłka.
Na etapie rozładunku WMS umożliwia weryfikację planowanego i rzeczywistego przyjęcia towaru oraz wprowadzenia go do systemu. Kolejnym krokiem jest umiejscowienie towaru zgodnie z możliwościami magazynu. Jak tutaj sprawdza się WMS? W zaopatrzeniu magazynu najważniejsze jest umiejętne połączenie dwóch kwestii: umiejscowienia produktów zgodnie z normami (chroni to przed zagrożeniem spowodowanym przekroczeniem maksymalnego obciążenia regałów) i jednocześnie zaplanowanie jak najkrótszej ścieżki kompletacji. System pozwala też usprawnić proces pakowania – zamówienia mogą być grupowane tak, by jak najszybciej opuszczały magazyn. Systemowe dane pokazują też przesyłki, które zostały spakowane, lecz nie dotarły na dział wysyłki.
WMS doskonale sprawdza się w różnych branżach. Aby wybrać odpowiedni system, należy uwzględnić zawartość funkcjonalności dedykowanych dla danego sektora. Na przykład w branży spożywczej szczególną uwagę warto zwrócić na możliwość podziału produktów na serie z uwzględnieniem dat ważności. Równie przydatne jest przypisanie stref do kontrahenta czy tworzenie grup asortymentowych. W przypadku większych magazynów logistycznych konieczna jest możliwość kompletacji wielu zamówień jednocześnie.
Korzyści z wprowadzenia systemu WMS
WMS to rozwiązanie powszechnie stosowane w procesie magazynowania. Przynosi korzyści nie tylko przedsiębiorstwom, lecz także ich klientom. Oto główne zalety korzystania z systemów zarządzania:
- minimalizacja kosztów logistycznych,
- aktualizacja danych w czasie rzeczywistym,
- szybka inwentaryzacja towarów,
- odtworzenie pełnej ścieżki magazynowania (szczególnie przydatne w przypadku zaginięcia produktu – system pozwala prześledzić ścieżkę i z dokładnością co do sekundy sprawdzić, na jakim etapie nastąpiło zaginięcie),
- oszczędność czasu poprzez analizę i optymalizację ścieżek kompletacji,
- optymalizacja wydajności zasobów ludzkich oraz technicznych,
- możliwość integracji z systemem ERP, sklepem internetowym oraz stacjonarnym, dzięki czemu informacje o stanach magazynowych aktualizują się na bieżąco.
System WMS to skuteczny sposób na zdalne zarządzanie magazynem i monitorowanie jego pracy.