Jak sprawdzić historię używanego pojazdu? Poznaj 2 metody

Sprawdzenie historii pojazdu na kluczowe znaczenie przy transakcjach kupna-sprzedaży. Używane auta często kryją wiele niespodzianek, a szczegółowa weryfikacja pozwala uniknąć problemów w przyszłości. Jak można dowiedzieć się, ilu właścicieli miał pojazd i czy nie był skradziony? Przedstawiamy dwie metody sprawdzania auta przed zakupem.

Skorzystaj z bezpłatnej usługi CEPiK

W grudniu 2017 roku Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców udostępniła darmowe narzędzie, za pomocą którego można zweryfikować historię używanego samochodu. Na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl istnieje możliwość uzyskania bezpłatnego raportu o stanie auta. Wystarczy podać numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji, a baza wyświetli interesujące konsumenta informacje.

W raporcie można znaleźć historię pojazdu uwzględniającą m.in. daty rejestracji i badań technicznych czy zmianę właściciela. Z informacji dostępnych na stronie można dowiedzieć się też, czy pojazd w przeszłości należał do firmy/organizacji lub czy był oznaczony jako kradziony. Od 2014 roku diagności w stacjach kontroli pojazdów spisują stan licznika podczas wykonywania przeglądów technicznych i te dane także można znaleźć w bazie. Pomimo że w raporcie znajdują się różne informacje, to nie uwzględnia on jednak wszystkich parametrów, które należy sprawdzić przed zakupem używanego auta.

Zleć weryfikację auta specjalistom

Chcesz kupić samochód „z drugiej ręki” i mieć pewność, że stan pojazdu oraz jego historia odpowiada opisowi sprzedawcy? Możesz skorzystać z usług specjalistycznych podmiotów, które oferują profesjonalne sprawdzenie auta używanego. Firmy takie jak Sprawdź-auto24.pl świadczą kompleksowe usługi – weryfikują nie tylko historię pojazdu, ale również dokonują szczegółowej diagnostyki i oceny stanu technicznego samochodu.

Klient po weryfikacji auta otrzymuje kompletny raport, w którym zawarte są informacje o:

  • liczbie właścicieli pojazdu,
  • datach rejestracji,
  • terminach kontroli technicznych,
  • odczytach licznika,
  • kolizjach,
  • stanie nadwozia, podwozia, opon i szyb,
  • stopniu zużycia elementów znajdujących się wewnątrz auta,
  • wynikach diagnostyki elektronicznej,
  • kosztach ewentualnych napraw mechanicznych i blacharskich.

Na podstawie numeru VIN specjaliści ustalają, czy auto nie było kradzione i ma ważny przegląd oraz ubezpieczenie OC. Częstą praktyką nieuczciwych sprzedawców jest fałszowanie dokumentów lub zakładanie nowych książek serwisowych, żeby ukryć ewentualne usterki techniczne. Z uwagi na to eksperci weryfikują również autentyczność dokumentów przedstawionych przez sprzedawcę, m.in.: dowodu rejestracyjnego, karty pojazdy, polisy OC czy książki serwisowej.

W raporcie przygotowanym przez mechaników znajdują się również profesjonalne fotografie wykonane na każdym etapie kontroli pojazdu, które pokazują jego rzeczywisty stan – np. korozję elementów podwozia, zniszczenia tapicerki, rysy na karoserii czy ślady napraw blacharskich. Kompletny raport pozwala dobrze poznać zarówno historię pojazdu, jak i jego stan techniczny, dzięki temu łatwiej podjąć decyzję o kupnie lub rezygnacji z zakupu samochodu.

Zdjęcie: Fotolia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj