Jak wybrać właściwy system kominowy?

Budujesz lub remontujesz dom? Zastanawiasz się jaki komin będzie odpowiedni do wybranego przez ciebie pieca ogrzewania centralnego i kominka? Przeczytaj i dowiedz się jak wybrać bezpieczny, ekonomiczny i praktyczny system kominowy o wyjątkowej trwałości.

Przewagą kominów systemowych nad murowanymi jest modułowa budowa wszystkich elementów składających się na konstrukcję oraz dopasowane do nich akcesoria. Elementem konstrukcyjnym są łatwe w transporcie i montażu pustaki. Najczęściej są podzielone na szacht kominowy (spalinowy) i wentylacyjny. Dostępne są także pustaki, których część wentylacyjna podzielona jest na 2 niezależne szachty. Wewnątrz szachtu kominowego instaluje się przewód spalinowy w postaci rury ceramicznej lub kwasoodpornej. Wybór właściwego materiału zależy od paliwa i technologii spalania. Ponad to w zestawie znajdują się wszystkie konieczne do prawidłowego funkcjonowania komina dodatki i akcesoria montażowe oraz instrukcja.

Systemy kominowe do piecy CO i kominków

Jeżeli stosujesz piec CO z otwartą komorą spalania lub kominek, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w standardowy lub uniwersalny system kominowy. W obu przypadkach przewód spalinowy wykonany jest z rur ceramicznych, a podstawowa różnica wynika z zastosowania odskraplacza do odprowadzania wilgoci osiadającej wewnątrz przewodu kominowego. Dostępne są dwa rodzaje kominów do otwartych piecy CO i kominków:

  • Standardowe systemy kominowe – bez odskraplacza, dedykowane do zastosowania w kombinacji z piecami oraz kominkami na paliwa stałe, takie jak: brykiet, drewno, węgiel i inne. Warto pamiętać, że palenie miałem lub mokrym drewnem jest niezalecane w przypadku instalacji z kominami standardowymi. Nie można też łączyć ich z kominkami wyposażonymi w płaszcz wodny. Komin standardowy przeznaczony jest wyłącznie do zabudowy wewnętrznej.
  • Uniwersalne systemy kominowe – wyposażone w odskraplacz. Do zastosowanie w instalacjach CO z piecami na paliwa stałe (węgiel, miał węglowy, brykiet, drewno, itd.) oraz paliwa płynne (gaz, olej opałowy, olej przepracowany, itd.). Komin uniwersalny to idealne rozwiązanie do zastosowanie w przypadku instalacji kominka wyposażonego w płaszcz wodny. Nadaje się do dobudowania na zewnątrz istniejącego budynku.

Systemy kominowe dla piecy kondensacyjnych i Turbo

Dla instalacji CO wykorzystujących nowoczesne piece kondensacyjne i turbo z zamkniętą komorą spalania, najlepszym rozwiązaniem są systemowe kominy Turbo i Gaz Turbo. Systemy różnią się materiałem, z którego wykonany jest przewód kominowy. W kominach Turbo stosuje się rury ceramiczne, natomiast Gaz Turbo wyposażony jest w kwasoodporną rurę stalową. Zastosowanie systemów kominowych do spalania paliw w komorze zamkniętej:

  • Systemy kominowe Turbo – z ceramicznym przewodem spalinowym, przeznaczony jest do współpracy z piecami kondensacyjnymi i Turbo. Pozwala na skuteczne odprowadzanie spalin z paliw takich jak gaz i olej opałowy.
  • Systemy kominowe Gaz turbo – wyposażony w przewód spalinowy z kwasoodpornej rury stalowej. Właściwy do nowoczesnych i wydajnych pieców kondensacyjnych i Turbo, opalanych olejem opałowym i gazem.

Odwiedź stronę systemykominowe.pl i dowiedz się więcej na systemów kominowych. Znajdziesz tam wiele wskazówek, których zastosowanie pozwoli uniknąć najczęstszych błędów związanych z instalacją komina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj