Jak obliczyć odsetki od kredytu? Poradnik

Jak obliczyć odsetki od kredytu

Kredyty to obecnie powszedniość. Bierzemy je na mieszkanie, samochód lub na opłacenie standardowego sprzętu AGD. Standardowo – dzięki nim możemy spełnić własne najcichsze marzenia. Natomiast decydując się na nie należałoby pamiętać, iż dobór czasu zapłaty ma ważny wpływ na wielkość miesięcznej opłaty oraz wszelkie nakłady ogólne. Oraz wtedy taki kredyt staje się o niebo droższy. Więc, by nie być zdziwionym ostatecznymi rachunkami już naprzód dowiedz się, jaki jest rzeczywisty koszt zaciągnięcia zobowiązania.

Oprocentowanie – naliczanie odsetek

Odsetki to ważny koszt kredytu. Odsetki są tymże niższe, im mniejsze jest oprocentowanie, kredytu. Oprocentowanie kredytu jest prezentowane w stosunku jednoletnim – np. 5% w skali roku. Z kolei raty kredytu spłacane są comiesięcznie. W jakimkolwiek miesiącu bank oznacza, jaki kapitał kredytu został do zapłaty oraz od tego pieniądza nalicza odsetki, biorąc pod uwagę jednoletnie oprocentowanie kredytu i ilość dni w określonym miesiącu (jeśli np. w określonym miesiącu jest 31 dni, procenty będą większe aniżeli jeśli w miesiącu jest np. 28 czy 30 dni). Do rozliczeń zazwyczaj przyjmuje się, iż rok ma 365 dni.

Co znaczą odsetki od kredytu?

By dowiedzieć się, czym są odsetki od kredytu, należy zaznajomić się z ich formułą. Szczerze mówiąc, będzie to kwota, jaką bank zarabia na tym, iż daje Ci kredytu. Na ich wielkość wpływ ma choćby parę elementów. Będzie to przede wszystkim typ kredytu i jego okres (im dłuższy, tymże wielkość odsetek narasta). Znaczenie ma również kwota pożyczonego pieniądza. W związku z tym, iż odsetki liczy się procentowo, większa suma kredytu, to również jego większy koszt.

Raty stałe a raty malejące

Podczas procesu kredytowego będziemy musieli dobrać jedną spośród form zapłaty rat. Rozróżniamy raty stałe i raty malejące. Podczas zapłaty kredytu w postaci rat stałych, co miesiąc dajemy właśnie taką samą kwotę. Wraz z innymi miesiącami, udział w racie określonej opłaty kapitałowej rośnie, natomiast raty odsetkowej maleje, jednak całkowita kwota jest taka sama. Aczkolwiek rata malejąca, jak sama nazwa pokazuje, spada wraz z upływem okresu. Udział raty pieniądza jest taki sam, maleje natomiast udział raty odsetkowej.

Procent rzeczywisty a procent nominalny

By uzyskać odpowiednią orientację w sprawach połączonych z kosztami kredytu, należałoby rozważyć parę ważnych pojęć. Dzięki nim zdobędziesz wiedzę potrzebną do określenia realnych kosztów planowanego przez Ciebie kredytu. Nominalna stawka procentowa, określana też rynkową czy pieniężną, to całkowita płatność, określona w formie procentu od kredytu. W jej skład wchodzą: czysta stopa procentowa, koszt ryzyka inwestycyjnego, natomiast również przewidywana stopa inflacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj