Decyzja o rozpadzie małżeństwa to dobry krok w kierunku rozpoczęcia nowego, samodzielnego życia. Kompletowanie dokumentów do pozwu o rozwód może wydawać się prostą czynnością, lecz warto zwrócić uwagę na każdy szczegół, by nie narażać się na przedłużającą się w nieskończoność agonię, spowodowaną drobnym zaniedbaniem. Jakie dokumenty niezbędne są przy pozwie o rozwód?
Odpis aktu małżeństwa
Wymogi sądowe dopuszczają wyłącznie odpis aktu małżeństwa w oryginale. Przedłożenie kserokopii takiego dokumentu zostanie odrzucone, co spowoduje tylko wydłużenie czasu do rozprawy. Można dostarczyć także tak zwany odpis zupełny, jednak nie jest to wymagane przez sąd. Ostatnio coraz więcej sędziów wymaga, by załączony odpis był uzyskany bezpośrednio z Urzędu Stanu Cywilnego najpóźniej na 3 miesiące przed wniesieniem pozwu o rozwód.
Odpis aktu urodzenia dziecka (lub dzieci)
Tutaj panuje ta sama reguła, jak w przypadku aktu małżeństwa – kserokopie dokumentów będą niewystarczające. Osoba składająca pozew nie musi udawać się z wizytą do Urzędu Stanu Cywilnego, ponieważ odpis aktu urodzenia dziecka nie musi być „świeży”. Nie ma natomiast obowiązku przekładania tego dokumentu, jeśli dziecko jest już pełnoletnie.
Potwierdzenie uiszczenia wpłaty
Wniesienie pozwu rozwodowego oznacza koszt w wysokości 600 zł. Kwotę należy uiścić jednorazowo w kasie sądu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dokonać płatności przelewem, a do pozwu załączyć jego potwierdzenie.
Odpis pozwu o rozwód wraz z kompletem dokumentów
Listę wymaganych dokumentów zamyka odpis pozwu o rozwód, który musi być opatrzony własnoręcznym podpisem. Należy dołączyć do tego kserokopię wszystkich wyżej wymienionych dokumentów (tutaj przedkładanie kserokopii jest jak najbardziej dopuszczalne).
Do ustalenia alimentów
Często zdarza się, że rozwodzące się pary nie potrafią uzyskać porozumienia w kwestii alimentów i sprawowania opieki nad swoim dzieckiem. W takiej sytuacji do kompletu powyższych dokumentów należy załączyć aktualne koszty utrzymania dziecka (lub dzieci) wraz z udokumentowaniem wszelkich wydatków. Warto także postarać się o skompletowanie załączników, które świadczą o dobrych (lub złych) relacjach rodzica z dzieckiem.
Rozwód z orzeczeniem o winie
Chcąc, aby rozprawa sądowa zakończyła się orzeczeniem o winie drugiego z małżonków, należy załączyć dokumenty, które na to wskazują. Niezbędne w postępowaniu sądowym mogą okazać się wydruki z mediów społecznościowych oraz sms-ów, raporty dokonane przez detektywa, a nawet niuanse w postaci biletów do kina czy wizyt w punktach usługowych.
Jeżeli w trakcie rozprawy będzie poruszana również kwestia podziału majątku, niezbędnym dokumentem będzie odpis księgi wieczystej. Można go uzyskać w sądzie lub drogą elektroniczną – ma on tę samą moc, jak dokument z sądową pieczęcią. W celu uzyskania e-odpisu księgi wieczystej, należy wejść na odpowiednią rządową stronę internetową i wystosować wniosek. Gotowy dokument zostanie przesłany na wskazany adres mailowy – należy go wydrukować i załączyć do pozostałych.
Partnerem materiału jest Actio – prawnik rozwody kraków.