Kasa fiskalna – przywileje i obowiązki przedsiębiorcy

W większości przypadków prowadząc działalność gospodarczą, jesteśmy zobligowani do posiadania kasy fiskalnej. Każda transakcja kupna-sprzedaży lub zapłata za usługę powinna znaleźć się w rejestrze tego urządzenia. Istnieją jednak sytuacje, gdzie nie jest ona wymagana. Jakie są wyłączenia?

Mając pomysł na biznes, z czasem przechodzimy do jego realizacji. Zakładamy działalność, występujemy o NIP i REGON i otwieramy konto w banku. Jeśli prowadzimy sprzedaż lub działalność usługową, to musimy znaleźć sposób na rejestrację operacji gospodarczych. Zwykle wielu przedsiębiorców od razu zakłada, że będzie to robiło za pośrednictwem kasy fiskalnej. Istnieją jednak branże lub działalności, których założyciele wiedzą, że w danym roku ich przychód będzie na określonym poziomie. Zapłatę za pracę otrzymają jednym lub dwoma przelewami. W takiej sytuacji posiadanie kasy nie wydaje się zasadne. Czy w związku z tym jest sposób na to, aby jej nie kupować?

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

W artykule 111 ustawy o podatku od towarów i usług jest informacja, że sprzedaż muszą rejestrować przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Istnieją branże, które od początku działalności zobligowane są do posiadania kasy fiskalnej.

Sektorów, w których istnieje wymóg posiadania kasy, jest przynajmniej kilkanaście. Najbardziej popularne to przewozy pasażerskie, usługi taksówkarskie, sprzedaż wyrobów tytoniowych i alkoholowych, dostawy wyrobów używanych jako paliwa silnikowe albo dodatki lub domieszki do tychże paliw, sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych czy sprzętu fotograficznego.

Lista usług jest również obszerna i znajdują się na niej m.in. usługi doradztwa podatkowego, usługi prawnicze, usługi fryzjerskie i kosmetyczne czy usługi w zakresie wymiany opon i kół. Przedsiębiorcy decydujący się na rozwój biznesu sprzedażowego lub usługowego we wspomnianych branżach nie ominą wymogu posiadania tego urządzenia. Skoro w części branż kasy fiskalne są wymagane, to warto zajrzeć po więcej informacji na https://techkas.pl/kasy-fiskalne.

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy

Przepisy prawa w tym zakresie nieustannie się zmieniają. Tendencja jest taka, że ustawodawca dąży do zmniejszenia grupy przedsiębiorców, którzy nie muszą posiadać kasy fiskalnej. Obecnie istnieją pewne wyłączenia, które pozwalają na funkcjonowanie bez urządzenia rejestrującego. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy dokonują dostaw towarów lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, zwolnionych z ewidencjonowania. Osoby te zostały określone w części I załącznika do rozporządzenia. Zwolnienie z posiadania kasy przysługuje, gdy udział obrotów uzyskiwanych ze sprzedaży zwolnionej w obrotach ogółem w poprzednim roku był wyższy niż 80%.

Kolejnym wyjątkiem, jaki dopuszcza ustawodawca to sytuacja, w której obrót na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000zł. Jeżeli rozpoczynamy działalność w trakcie bieżącego roku podatkowego, to obrót nie może przekroczyć tego limitu w proporcji do okresu wykonywania sprzedaży w obecnym roku podatkowym. Kwotę łatwo obliczyć dzieląc 20.000/12mcy x ilość miesięcy prowadzenia działalności. Jeśli zamkniemy się w dopuszczalnych widełkach, to nie będziemy musieli kupować kasy.

Technologia

Rozwój technologii pozwolił na miniaturyzacje kas fiskalnych. Mamy wersje duże dedykowane do sklepów stacjonarnych, ale także takie z dotykowym ekranem, zupełnie małe lub przenośne. Te ostatnie coraz częściej spotyka się u sprzedawców na jarmarkach czy targach, gdzie handel odbywa się okazjonalnie.

Być może w niedalekiej przyszłości potrzebne przedmioty będziemy mogli wydrukować w domu. Jedynym kosztem będzie zakup surowca oraz konkretny i zatwierdzony projekt. Jak to możliwe? Otóż drukarki 3D to sprzęty, które już dzisiaj potrafią stworzyć różne przedmioty. Od takich codziennego użytku po bardziej zaawansowane. Aktualnie wydrukowanie kasy fiskalnej może być niemożliwe, ale to tylko kwestia czasu i udoskonaleń. Drukarki 3D znaleźć można na https://techkas.pl/drukarki-3d.

Prowadząc biznes należy upewnić się, że nie musimy posiadać kasy fiskalnej. Przepisy prawa wyraźnie określają, w jakich sytuacjach można skorzystać z tego przywileju. Niektóre działalności na starcie zobligowane są do posiadania tego urządzenia. Zwykle planujemy rozwój biznesu i przekroczenie kwoty 20.000zł w perspektywie przedsiębiorcy, to tylko kwestia czasu. Dobrze więc od początku zaznajomić się z kasą fiskalną, koniecznością raportowania i jej obsługą. Z pewnością wyjdzie to nam na dobre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj