RRSO, czyli po czym poznasz dobrą pożyczkę gotówkową?

RRSO, czyli po czym poznasz dobrą pożyczkę gotówkową?

Potrzebujesz sporego zastrzyku pieniędzy, dlatego przymierzasz się do zaciągnięcia pożyczki gotówkowej? Jeżeli zależy Ci na wyborze korzystnej oferty, zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to parametr, który pozwala na ocenę opłacalności bankowego wsparcia finansowego.

Polacy chętnie zaciągają pożyczki gotówkowe. Na korzyść tej formy finansowania przemawia przede wszystkim możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel oraz skrócony czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy. Problem w tym, że wielu kredytobiorców sugeruje się wyłącznie oprocentowaniem, nie zwracając uwagi na wartość RRSO. Skutkuje to wysoką kwotą całkowitą do spłaty – może być ona nawet kilkakrotnie wyższa w porównaniu do tańszych ofert.

RRSO – czyli co?

RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) określa całkowity koszt pożyczki, który musi ponieść kredytobiorca. Uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale również pozostałe opłaty nałożone przez bank. Stanowi więc dokładną informację, dzięki której można dowiedzieć się, ile kosztuje pożyczka gotówkowa.

RRSO jest zatem parametrem, który uwzględnia m.in.:

  • oprocentowanie
  • prowizję
  • ubezpieczenie
  • inne koszty.

Pozwala więc porównać konkretne oferty pod kątem opłacalności finansowej. Im niższe jest RRSO, tym niższa całkowita kwota zobowiązania do spłaty.

Informacje o RRSO – gdzie ich szukać?

Jeszcze do niedawna banki starały się ukrywać informację o RRSO, eksponując dane o wysokości oprocentowania. W październiku 2017 roku znowelizowano ustawę o kredycie konsumenckim, obligując banki do podawania w materiałach informacyjnych danych o RRSO – „w sposób tak samo widoczny, czytelny i słyszalny” jak pozostałe informacje przekazywane w materiale reklamowym.

Informacje o RRSO można zatem znaleźć przy każdym materialne reklamowym – na ulotce, w reklamie telewizyjnej czy na stronie internetowej banku. Dzięki temu możesz szybko i łatwo porównać oferty pożyczek gotówkowych.

Szukaj pożyczki na prostych zasadach

Podawana przez banki wartość RRSO nie jest czytelna dla każdego. Dlatego warto szukać pożyczki gotówkowej udzielanej na prostych zasadach. Przykładem może być oferta Getin Banku – za każde pożyczone 1000 zł, bank nalicza rocznie 50 zł (RRSO 9,7%). Dzięki temu już w momencie składania wniosku kredytobiorca wie, z jakimi opłatami będzie się wiązać tego rodzaju wsparcie finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj