Kiedy przewoźnik musi mieć zezwolenie transportowe?

Chciałbyś zacząć prowadzić działalność w zakresie transportu drogowego? Zezwolenia transportowe to dokumenty, które umożliwiają legalne wykonywanie danego rodzaju przewozów. Niestety dzielą się one na poszczególne rodzaje i kategorie, co trochę komplikuje przygotowanie całego zlecenia. Nie jesteś pewien, jakiego zezwolenia potrzebujesz? Zastanawiasz się, jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać odpowiedni dokument? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i zabierz się za realizację zlecenia.

Jakie są rodzaje zezwoleń transportowych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polskie prawo wyróżnia trzy podstawowe typy zezwoleń transportowych. Każde z nich upoważnia do wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych w zakresie przewozu towarów. Różnią się one jednak charakterystyką transportu. Wybór zezwolenia zależy więc od rodzaju wykonywanego przewozu:

  • zezwolenie dwustronne – daje prawo do wykonania jednego przewozu (czyli jednej jazdy do celu i jednej z powrotem) pomiędzy Polską a krajem, który wydaje zezwolenie,
  • zezwolenie tranzytowe – daje prawo do wykonania przewozu tylko przez terytorium danego kraju; nie uprawnia do wykonania załadunku lub wyładunku; wyjątki występują w przypadku, kiedy przepisy dwustronne stanowią inaczej,
  • zezwolenia ogólne – daje prawo do wykonania przewozu dwustronnego albo tranzytowego.

Istnieją też inne rodzaje zezwoleń transportowych, które dotyczą specyficznych zleceń np. kabotażowych lub wielkogabarytowych.

Jak uzyskać zezwolenie na transport ponadnormatywny?

Kiedy pojazd z ładunkiem przekraczają swoimi wymiarami i wagą normy prawa drogowego, przewóz określa się mianem ponadnormatywnego. Zezwolenia transportowe na realizację takich zleceń dzielą się na kilka kategorii. Przydzielenie do jednej z nich zależy przede wszystkim od wielkości zestawu np. rzeczywistej masy całkowitej. Pozostałymi warunkami przyznania tego typu dokumentów są:

  • zgoda zarządcy dróg na przejazd,
  • brak możliwości podzielenia ładunku na kilka mniejszych,
  • zagwarantowanie bezpieczeństwa i efektywności ruchu drogowego,
  • możliwość wyznaczenia trasy i czasu przejazdu.

Trzeba zaznaczyć, że surowe regulacje mają przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo transportu, ale także wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każda z pięciu kategorii zezwoleń wymaga innych przygotowań. Odpowiednie podejście do organizacji przewozu zależy od cech samego ładunku. Często konieczne może być sprawdzenie stanu technicznego budowli takich jak mosty, wiadukty czy tunele. W niektórych przypadkach niezbędna jest też organizacja pilotażu cywilnego lub policyjnego.

Kiedy zezwolenia transportowe nie są wymagane?

Istnieją też przepisy, które zezwalają na transport określonych ładunków bez uprzedniego uzyskania zezwolenia. Warto się z nimi zapoznać, gdyż czasami można dzięki temu zaoszczędzić dużo czasu i nerwów. Podstawowe przepisy mówią, że zezwolenie na transport rzeczy nie jest wymagane, jeśli masa całkowita pojazdu nie przekracza 2,5 tony. Warto zaznaczyć, że przewóz bez dokumentu nie może mieć też zarobkowego charakteru.

Na ogół wykonywanie zleceń transportowych bez odpowiednich dokumentów jest bardzo ryzykowne. Surowe kary mogą obejmować wysokie grzywny, ale nie tylko. Lepiej więc nie narażać siebie i swojej firmy na tak przykre konsekwencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj