Kiedy warto pomyśleć o zmianie taryfy energetycznej?

Z pewnością opłacając rachunki zdążyłeś już zauważyć, że najwięcej kosztów pochłania energia elektryczna. Czy próbowałeś kiedykolwiek wdrożyć rozwiązania, które pozwolą je obniżyć? Niekiedy wystarczy zmiana nawyków domowników, aby płacić nawet o 15% mniej. Drugie tyle, a może nawet i nieco więcej, możesz zaoszczędzić, jeśli zdecydujesz się na zmianę taryfy energetycznej. Kiedy warto zastanowić się nad tym krokiem? I na czym to dokładnie polega?

Kiedy zmienić taryfę energetyczną?

Nie ma jednego optymalnego terminu na zmianę taryfy energetycznej. Być może nie rozważysz tego, dopóki nie będziesz płacić zbyt wiele za prąd przez lata lub nie zostaniesz poinformowany o tym, że możesz płacić mniej. Niewiele osób zastanawiało się kiedykolwiek nad zmianą taryfy energetycznej, a wynika to najczęściej z niewiedzy. Mało kto przywiązuje wagę do tego rodzaju kwestii, a to duży błąd. Po co przepłacać za energię, gdy nie ma takiej konieczności? Dobrym okresem na zmianę taryfy może okazać się sezon jesienny. Dlaczego? W okresie jesienno-zimowym nasze zużycie prądu jest o wiele większe, więc warto zmienić taryfę jeszcze przed nadejściem zimy, aby uniknąć wysokich rachunków za prąd!

Dostępne taryfy energetyczne

Taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych występują w kilku wariantach. Najwięcej osób w Polsce korzysta z taryfy G11, która nazywana jest zamiennie taryfą jednostrefową. Co to oznacza? Obowiązuje w niej jednakowa stawka za energię przez całą dobę. Nie występuje także rozróżnienie na dni powszednie i weekendowe. To wygodne rozwiązanie, lecz niekoniecznie najtańsze. Jeśli jesteś w stanie planować zużycie energii w domu, to warto rozważyć wybór taryf dwustrefowych, które wprowadzają 2 stawki za energię. Pod tym względem masz do wyboru:

  • G12 – jest to tzw. taryfa nocna, ponieważ niższa stawka za energię dotyczy głównie godzin nocnych, czyli od 22:00 do 6:00. Część operatorów wprowadza niższą stawkę także między godziną 13:00 a 15:00. W pozostałych godzinach za prąd zapłacisz więcej.
  • G12w – taryfa weekendowa. Po części działa tak samo, jak taryfa G12 z tą różnicą, że niższe stawki za energię obejmują również weekendy. Taryfa G12w wyznacza dwie strefy:
  • dzienną (droższą) obowiązuje w godzinach 6:00 – 22:00 od poniedziałku do piątku,
  • nocną (tańszą) od 24:00 do 6:00 (dni robocze) oraz całodobowo w soboty i niedziele.

Jak wybrać taryfę energetyczną, aby zaoszczędzić?

Nie zawsze zmiana taryfy energetycznej będzie dobrym pomysłem. Jeśli należysz do osób, które przez natłok obowiązków nie są w stanie zaplanować zużycia energii w swoim domu, to pozostań przy taryfie jednostrefowej. To jednocześnie świetny wybór, kiedy chcesz wygodnie korzystać ze wszystkich sprzętów domowych niezależnie od pory dnia. Miej przy tym na uwadze, że najwięcej prądu zużywa oświetlenie i sprzęty AGD, takie jak pralka czy zmywarka. Latem znaczną część energii pobiera także klimatyzacja.

Jeśli czas w domu spędzasz głównie w weekendy i to właśnie wtedy zajmujesz się obowiązkami domowymi, a wieczorem zasiadasz z rodziną do seansów filmowych, to postaw na taryfę weekendową. W przypadku, gdy większość dnia spędzasz w pracy, a dopiero wieczorem możesz poświęcić chwilę na gotowanie, pranie czy prasowanie, to zaoszczędzić pomoże Ci taryfa G12, czyli nocna.

Zmiana taryfy to sposób na oszczędność o nawet 15-20%. W skali roku będzie to zatem niemała kwota. Kiedy zdecydować się na ten krok? Przeanalizuj swoje rachunki za prąd i sprawdź ich wysokość, a następnie zastanów się, czy jesteś w stanie zaplanować z wyprzedzeniem zużycie energii w Twoim domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj