Trudno znaleźć zakład przemysłowy albo warsztat, w którym nie korzysta się ze sprężarek. Kompresory okazują się być bardzo przydatne także w domu, choć oczywiście na prywatny użytek nie jest potrzebna aż tak wydajna maszyna jak w przemyśle. Co warto sprawdzić przed zakupem sprężarki?
Do czego sprężarka będzie używana?
Wydajność kompresora to jeden z najważniejszych parametrów. Do prostych prac domowych wystarczy niewielka sprężarka, o wydajności około 200-300 litrów powietrza na minutę, ale już do zasilania narzędzi pneumatycznych w warsztacie przyda się kompresor zdecydowanie mocniejszy. Istotne jest też to, jak często korzysta się z kompresora i czy jest on w stanie zapewnić stały dopływ dużej ilości sprężonego gazu.
Tam, gdzie wymagane jest idealnie czyste powietrze, zaleca się zakup kompresora bezolejowego, natomiast gdy kluczowa jest wysoka wydajność oraz możliwość pracy w trybie ciągłym, lepszym rozwiązaniem będzie sprężarka olejowa – jest ona także tańsza w eksploatacji i mniej problematyczna przy serwisowaniu.
Kompresor tłokowy czy śrubowy?
Sprężarka tłokowa jest tańsza, jednak warto mieć na uwadze, że taki model nie nadaje się do pracy w sposób ciągły, ponieważ szybko się przegrzewa. W zupełności jednak taki kompresor wystarczy, jeśli sprężone powietrze jest potrzebne tylko okresowo i nie musi być to urządzenie o dużej mocy. Natomiast w miejscach, gdzie dostęp do sprężonego powietrza jest kluczowy dla prowadzonych prac, odpowiedniejsze będą sprężarki śrubowe, na przykład z oferty Aerzen. Modele śrubowe są bardzo wydajne, nie wymagają przerw i są przystosowane do działania w trudnych warunkach. Ich zaletą jest także to, że są znacznie cichsze i pobierają mniej energii.
Jakie ciśnienie powietrza?
Sprężone powietrze może mieć różne ciśnienie, a wartość ta decyduje o tym, czy kompresor spełni swoje zadanie. Do czyszczenia narzędzi, pompowania kół czy sporadycznego zasilania narzędzi pneumatycznych wystarczy sprężarka 8 bar, ale do profesjonalnych zastosowań może być wymagane wyższe ciśnienie – ten parametr jest zawsze podawany w instrukcji obsługi danego urządzenia.
Jaka pojemność zbiornika?
Sprężarki używane dość rzadko albo wykorzystywane w różnych miejscach mogą mieć mały zbiornik, dzięki czemu będą bardziej mobilne i łatwe do przechowywania. Przy ciągłym korzystaniu ze sprężarki lepszą opcją jest zbiornik o dużej pojemności, niemniej należy jeszcze sprawdzić, jak szybko napełnia się on sprężonym powietrzem.