Narzędzia skrawające – czym są i w jakich sytuacjach się przydają?

Narzędzia skrawające to narzędzia służące do obróbki ubytkowej, czyli skrawania. Działanie to polega na kształtowaniu powierzchni materiału w celu osiągnięcia określonej formy, kształtu i rozmiaru, odbywa się to przy pomocy wierteł, frezów, czy noży tokarskich. Wspólnym elementem narzędzi skrawających jest odcinek roboczy w formie klina, który nosi nazwę ostrza skrawającego. Wszystkie narzędzia stosowane w obróbce mają swoją określoną funkcję.

Budowa narzędzi skrawających

Każde narzędzie skrawające zbudowane jest z trzech członów. Pierwszy człon to część, która służy do procesu skrawania, czyli część robocza, następny moduł służy do wprowadzania lub wyprowadzania części roboczej ze strefy, w której obrabiany jest materiał. Funkcja trzeciego członu polega na połączeniu narzędzia z napędem, to część chwytowa.

Surowiec, z którego wykonywane są narzędzia skrawające to stal szybkotnąca, stal szybkotnąca proszkowa oraz wąglik spiekany. Stosowany powszechnie wąglik spiekany zbudowany jest z ziaren węglików metali trudnotopliwych połączonych w wysokiej temperaturze spoiwem, którym zwykle jest kobalt.

Rodzaje narzędzi skrawających

Narzędzia skrawające można podzielić na sześć różnych wariantów. Są to noże tokarskie, strugarskie i dłutownicze, druga grupa obejmuje frezy, takie jak kątowe, tarczowe, kształtowe, walcowe, czołowe, modułowe do kół zębatych oraz frezy do gwintów. Trzecia grupa to narzędzia służące do otworów, czyli wiertła, rozwiertarki, nawiertarki, głowice wiertarskie i pogłębiacze. Czwarty wariant składa się z przepychaczy, piąta grupa to przeciągacze do powierzchni zewnętrznych i otworów i ostatni wariant stanowią narzędzia do gwintów, gwintowniki maszynowe i ręczne, głowice gwinciarskie i narzynki.

Takie rozróżnienie narzędzi skrawających pozwala na dobranie odpowiednich narzędzi skrawających indywidualnie do naszych potrzeb. Zastosowanie tego typu urządzeń jest bardzo szerokie, ale kluczową kwestią wysokiej jakości obróbki, jest dobranie odpowiedniego narzędzia do rodzaju skrawanego materiału.

Zastosowanie narzędzi skrawających

Narzędzia skrawające produkowane są mniej zaawansowanych formach, przeznaczone są wówczas dla majsterkowiczów i amatorów wykonujących różne prace w przydomowych warsztatach. Produkty bardziej wyspecjalizowane służą do węższego zakresu wykonywanych prac przy obróbce metali. Profesjonalne narzędzia przeznaczone są dla zawodowców wykonujących takie czynności profesjonalnie. W tym zakresie dokonujemy wyboru narzędzia skrawającego pod względem jego uniwersalności albo precyzyjności wykonywanej pracy.

Kolejnym zastosowaniem narzędzi skrawających może być obróbka ścierna lub wiórowa. W zależności od precyzyjności urządzenia możemy wykonać obróbkę zgrubną bądź wykańczającą, odpowiednio tego typu prace wykonuje się za pomocą zdzieraków i wykańczaków. Możliwość zastosowania właściwego urządzenia może być determinowana typem napędu: ręcznym, bądź maszynowym.

Narzędzia skrawające sporządzają dla nas otwory, inne tworzą właściwy rodzaj gwintu, a jeszcze inne zeskrawają zbyt dużą liczbę wiórów z jakiegoś materiału. Przy wykonywaniu tych czynności nie możemy zapominać o zastosowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Narzędzia skrawające możesz kupić w sklepie YG-1 na stronie sklep.YG-1.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj