Sprawdzone sposoby na zabezpieczenie ważnych plików na dysku

Dzisiejsze komputery służą nam nie tylko do rozrywki, lecz również do przechowywania setki ważnych plików czy zdjęć, które mogą nam się przydać w przyszłości. Jak zabezpieczyć je przed kradzieżą czy przypadkowym usunięciem? Podpowiadamy!

Bezpieczeństwo w sieci

Dzisiejszych użytkowników internetu nie trzeba pouczać o bezpieczeństwie w sieci – każdy już generalnie wie, że nie powinno się klikać losowych nieznanego pochodzenia czy pobierać plików z podejrzanych stron. W praktyce jednak wciąż zdarzają się sytuacje, w których komputery są atakowane przez złośliwe oprogramowanie mallware czy przez groźne wirusy jedynie z powodu nieostrożności użytkownika. Zachowajmy więc czujność i zasadę ograniczonego zaufania w internecie – nie klikajmy w nic, co wygląda dziwnie, pochodzi od nieznanego nadawcy lub od naszego znajomego, jednak nie wygląda na coś, co on mógłby napisać. Pamiętajmy o tym, że hakerzy mogą się podszyć pod kogoś, kogo znamy, by wyłudzić informacje – a skutki tego będą naprawdę groźne.

Dobry antywirus

Kolejny krok na drodze do bezpiecznych danych na własnym komputerze jest dobry antywirus. W dzisiejszych czasach jego posiadanie jest koniecznością – nie sposób się bez niego obyć. Wiele osób bagatelizuje jednak tę kwestię i decyduje się na korzystanie z najbardziej podstawowej wersji programu, którą można pobrać za darmo z internetu. Problem polega jednak na tym, że współczesne wirusy doskonale radzą sobie z tak prostymi zabezpieczeniami i po prostu wykorzystuj a ich luki, by przeniknąć do naszego komputera. Równie dobrze moglibyśmy więc wcale nie stosować ochrony.

Znacznie lepszą opcją jest wykupienie licencji na dobry, sprawdzony program antywirusowy, który polecają też inni użytkownicy. Wtedy możemy być niemalże pewni, że będzie nas dobrze chronić przed zagrożeniami z sieci. Czy takie coś będzie nas dużo kosztować? Wbrew pozorom wcale nie – licencję można bowiem podzielić na kilka komputerów znajdujących się w jednej sieci domowej, a w tej sytuacji nie obciąży to naszego budżetu.

Rób kopie zapasowe

Nawet jeśli będziemy naprawdę bardzo uważać, i tak może nas coś zaskoczyć – a złośliwy wirus może dostać się na nasz komputer i usunąć wszystko to, na czym nam tak zależało. Jak się przed tym chronić? Po fakcie niewiele można zrobić – warto jednak zatroszczyć się o to dużo wcześniej i robić regularnie kopie robocze całej zawartości dysku. Możemy je przechowywać, gdzie tylko zechcemy: czy to w chmurze czy na dysku zewnętrznym czy też na pendrivie o dużej pojemności. Najlepiej też, gdy dane nie będą magazynowane w jednym miejscu, tylko w kilku jednocześnie – szanse na to, że zginą są wtedy jeszcze mniejsze. Robienie kopii roboczych ma sens tylko wtedy, gdy będziemy to robić naprawdę regularnie – np. raz w tygodni czy raz w miesiącu. Jeśli będziemy nam się o tym przypominało raz w roku, i tak stracimy mnóstwo danych – szkoda więc naszego zachodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj