Dzięki nowoczesnym programom komputerowym klasy WMS powadzenie magazynu może być jeszcze bardziej efektywne.
Logistyką magazynową nazywa się szereg różnych czynności, które prowadzone są w magazynach. To właśnie na niej zasadza się zarządzanie magazynem, ponieważ procesy logistyczne zachodzące w tym miejscu powinny uwzględniać szereg zmiennych, które można objąć właśnie za pomocą nowoczesnego oprogramowania komputerowego.
Czym jest system WMS?
WMS to skrót od Warehouse Management System, czyli magazynowego systemu informatycznego, komputerowego. Pod tym terminem znajdują się programy przeznaczone do zażądania logistyką magazynową – ruchem produktów w magazynach.
Nowoczesny system WMS dedykowany do tego celu może zaoferować swoim klientom dostęp do szerokiej gamy funkcjonalności, za pomocą których prowadzenie magazynu może stać się szybkie, sprawne, wygodne, a przy tym również jeszcze bardziej rentowne.
Skalowalne rozwiązania WMS mogą sprawdzić się wtedy zarówno w mniejszych magazynach, jak również w nowoczesnych obiektach wysokiego składowania, także tych wyposażonych w automatykę magazynową.
Dodatkowo, program magazynowy może wspomagać procesy logistyczne w tych magazynach, które wykorzystują urządzenia mobilne, na przykład kolektory danych poprzez dedykowane aplikacje dla wózków, operatorów.
Oprogramowanie to można także rozbudowywać oraz integrować z innego rodzaju programami wykorzystywanymi w firmie, co daje jeszcze szersze możliwości w tworzeniu zaawansowanych systemów kompleksowo wspierających biznes.
Jakie operacje obsługuje program WMS?
Za pomocą systemów WMS można realizować szereg czynności – od operacji podstawowych, które wykonuje się w każdym magazynie, aż do tych specjalistycznych.
Wśród głównych czynności wspomaganych przez system WMS można wymienić:
Operacje podstawowe – przyjmowanie do magazynu surowców oraz gotowych produktów, kontrola pod względem jakościowym i ilościowym, wydania i wysyłka ładunków, prowadzenie przesunięć magazynowych, inwentaryzacja – spis z natury.
Operacje dodatkowe – automatyzacja paletyzacji, weryfikacja informacji o ładunkach, przygotowywanie etykiet – drukowanie seryjne etykiet, aplikowanie etykiet na towary.
Operacje specjalistyczne – przyjęcie towarów z produkcji – opcja dla firm produkcyjnych, konsygnacja oraz co-packing.
Takie funkcje oferuje między innymi program magazynowy PRO WMS, który dostarczany jest przez firmę IT Center.
Różne warianty systemów magazynowych do wyboru
Firmy dostarczające systemy wspomagające zarządzanie magazynem bardzo często proponują klientom parę wariantów oprogramowania. Podobnie jest w przypadku systemu PRO WMS, który dostarczany jest w aż trzech wersjach do wyboru.
Wersje oprogramowania PRO WMS Lite, Plus oraz Expert różnią się pomiędzy sobą zasobem funkcjonalności, dzięki czemu można idealnie dopasować je do konkretnych potrzeb magazynu.
Każda z wersji różni się również ceną – od najtańszego wariantu z mniejszą liczbą narzędzi aż do tego najdroższego, gdzie do dyspozycji użytkowników jest najwięcej opcji wspomagających zarządzanie magazynem. W sytuacji, gdy magazyn nie wymaga rozbudowanej wersji systemu, wówczas można zdecydować się na tę tańszą, a tym samym nie płacić za te funkcjonalności, które znajdą zastosowania w gospodarce magazynowej.
System WMS – darmowe demo
Przed zdecydowaniem się na zamówienie systemu WMS warto go przetestować. Najlepszym wyborem będzie wtedy pobranie darmowego demo, czyli wersji testowej, która przez wyznaczony okres, na przykład 14 dni, pozwala na uzyskanie dostępu do wszystkich funkcjonalności. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy rzeczywiście dany program magazynowy może spełnić stawiane przed nim wymagania.
Podsumowując, WMS to oprogramowanie, które może w kompleksowy sposób wspomagać zarządzanie magazynem w przedsiębiorstwie. Pełna gama funkcjonalności powoduje, że skorzystanie z takiego oprogramowania niesie ze sobą szereg korzyści biznesowych.