Ważna rola płynu chłodniczego

Samochody stają się coraz bardziej skomplikowane, a na ich bezproblemową eksploatację składa się wiele powiązanych ze sobą czynników. Jednym z ważniejszych elementów jest z pewnością układ chłodzenia. Jego prawidłowe działanie zapewnia optymalne warunki pracy silnika, a wszelkie zaniedbania mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, łącznie z całkowitym uszkodzeniem jednostki napędowej.

Drobne zaniedbania i duże problemy

Charakterystyka funkcjonowania silnika spalinowego sprawia, że podczas jego pracy dochodzi do intensywnego wydzielania ciepła. Brak kontroli nad tym procesem i przekroczenie wartości nominalnych doprowadza do przegrzania, a w efekcie odkształcania i zmian w strukturze konstrukcyjnej jednostki napędowej. Wprawdzie większość pojazdów jest wyposażona we wskaźniki temperatury i kontrolkę alarmową, jednak często się zdarza, że uszkodzenia układu chłodzącego następują w szybkim tempie i w pierwszej chwili umykają uwadze kierowcy. Moment, w którym spod maski zaczynają wydobywać się białe kłęby pary, jest nie tylko stresujący, ale też przeważnie zwiastuje konieczność poniesienia dużych wydatków.

Uniknięcie problemów jest stosunkowo proste i powinno wejść w zakres rutynowych obowiązków kontrolnych. Podstawą jest regularne sprawdzanie poziomu płynu chłodniczego. Czynność ta powinna być wykonywana przed rozpoczęciem podróży, przy zimny silniku. Odkręcanie zaworu zbiornika podczas pracy silnika lub krótko po jej zakończeniu spowoduje wyrzut gorącej pary, co może skończyć się nieprzyjemnymi, a często także niebezpiecznymi konsekwencjami dla zdrowia. Płyn chłodniczy, poza zachowaniem odpowiedniego poziomu, powinien być również klarowny i pozbawiony zanieczyszczeń. Zmętnienie lub zmiana konsystencji mogą oznaczać usterkę mechaniczną silnika i w takiej sytuacji warto odwiedzić warsztat.

Dbajmy o właściwa temperaturę

Niewielki ubytki możemy uzupełniac we własnym zakresie, pamiętając aby nie mieszać płynów o różnych charakterystykach. Warto mieć w bagażniku butelkę przeznaczoną na ewentualne dolewki, zakupu dokonamy na stacjach benzynowych lub wygodniej, za pośrednictwem internetu, na przykład na stronie renomowanego dystrybutora części samochodowych Getparts.pl. W sytuacjach ekstremalnych, podczas awarii w trasie, możemy interwencyjnie dolać zwykłej wody, nie jest to jednak rozwiązanie zalecane. Woda nie zapewnia właściwych parametrów chłodzenia, a ponadto zawarte w niej związki mineralne generują osady, co skutkuje uszkodzeniem instalacji chłodniczej.

Nawet jeśli płynu jest odpowiednio dużo i wygląda on tak, jak tego oczekujemy, należy pamiętać o jego regularnej wymianie. Powinna się ona odbywać nie rzadziej niż co dwa lata. Ważna jest również kontrola stanu mechanicznego chłodnicy. Wszelkie oznaki korozji i nieszczelności muszą być likwidowane natychmiast. Prawidłowa obsługa układu chłodzącego nie jest ani skomplikowana, ani kosztowna, jednak konsekwencje zaniedbań potrafią być niezwykle uciążliwe, a ich usunięcie potrafi znacząco odchudzić portfel właściciela samochodu.

Zdjęcie
Źródło: materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj