Branża balustrad ze stali nierdzewnej od kuchni

Witam w dzisiejszej publikacji, w naszym budowlanym kąciku opublikuję wywiad z właścicielem firmy Inoxtom, zajmującej się produkcją oraz montażem balustrad ze stali nierdzewnej. Razem z Panem Tomkiem porozmawiamy o sytuacji panującej dzisiaj na rynku budowlanym oraz nastrojach panujących, w śród podwykonawców dużych firm deweloperskich. Porozmawiamy też o najróżniejszych rozwiązaniach stosowanych w budownictwie, rodzajach balustrad, ich zaletach oraz wadach.

Witam Cię Tomku na początek zacznijmy od ogólnego zarysu tego co dzieje się w polskim budownictwie. Jak ma się sytuacja w rodzimym budownictwie mam na myśli oczywiście wpływ pandemii na tą branżę?

W marcu i kwietniu spodziewaliśmy się wręcz tragedii, a jeżeli nie to każdy obstawiał, że najłagodniejszą formą kryzysu w budownictwie będzie mocny krach i ucięcie zleceń na przynajmniej 50%. Rzeczywistość narysowała zupełnie inny scenariusz. Projekty które były rozpoczęte przed pandemią są kontynuowane. Ceny nieruchomości dalej rosną, a popyt na mieszkania nie zmienił się. Także rynek budowlany jest na tyle rozpędzony, że żadnego kryzysu nie odczuwamy na razie. Nie zanosi się również by pandemia wpłynęła z punktu ekonomicznego na ograniczenie działalności deweloperów. Podpisujemy umowy na wykonanie balustrad balkonowych w dopiero co otwieranych projektach. Ich liczba w porównaniu do zeszłego roku nie zmniejszyła się, a wręcz przeciwnie. Nie sądzę by kryzys wywołany pandemią koronawirusa wpłynął mocno na rynek mieszkaniowy, ponieważ tych jest zdecydowanie za mało. Nawet jeżeli ceny spadną o 20% to i tak będzie opłacało się budować.

Słabym ogniwem budowlanki mogą być zasoby ludzkie. Jeżeli faktycznie wirus rozszaleje się tak jak to zapowiadają media to będziemy mieć problem nie ze zleceniami a z ich realizowaniem. Tutaj mamy ogromną niewiadomą, ponieważ tak naprawdę dalej nic nie wiemy o samym wirusie a media wyolbrzymiające wszystko jak i ruchy antymaseczkowe wcale sprawy nie ułatwiają, w ocenie sytuacji.

W mediach były dostępne informacje, że duże firmy deweloperskie nie płacą swym podwykonawcą właśnie z powodu pandemii. Ustosunkowałbyś się do tych doniesień?

Jak już wspomniałem media wyolbrzymiają wszystko. Z pojedynczego przypadku zrobią standard. Nie słyszałem o takie sytuacji. Współpracujemy z kilkoma firmami tworzącymi balustrady ze stali nierdzewnej (link) dla najróżniejszych firm w Polsce i nikt takiego problemu nie ma. Wszystko działa płynnie jak przed pandemią. Obecna sytuacja, w której znalazł się cały świat, jak na razie omija polską branżę budowlaną, więc jeżeli naprawdę się tworzy łańcuch nieopłaconych faktur to jest on wynikiem nieuczciwej gry danej firmy, a nie pandemii.

Dobrze słyszeć pozytywne wieści z polskiej gospodarki z samego źródła. Przejdźmy zatem do Twojej pracy. Twój zespół zajmuje się produkcją oraz montażem balustrad ze stali nierdzewnej. Gdzie najczęściej je montujecie?

Mam nadzieję, że na przyszłą wiosnę będę mógł powiedzieć to samo. Pracujemy głównie dla dwóch grup zamawiających. Pierwszą są deweloperzy, dla których najczęściej montujemy balustrady ze stali nierdzewnej na balkonach. Drugą grupą są prywatni odbiorcy, zamawiający balustrady ze stali nierdzewnej do zabezpieczania schodów, w swoich domach. Znacznie rzadziej montujemy balustrady w punktach publicznych.

Wiem, że nie jesteście dużym zespołem, jak więc radzicie sobie, w obsłudze dewelopera, który zamawia balustrady balkonowe dla nowo wybudowanego osiedla? Widziałem, że taka pozycja w waszym portfolio (link) jest.

Realizujemy naprawdę duże zlecenia. Wygląda to tak, że znacznie wcześniej podpisujemy umowę z deweloperem pobieramy zaliczkę, wszystko przygotowujemy wcześniej pomiędzy innymi zleceniami. Gdy dane osiedle jest już na wykończeniu wtedy wpadamy z gotowym produktem i montujemy go. Realizujemy zlecenie równolegle z innymi firmami zajmującymi się wykończeniem, a więc zdarza się, że na realizacje naprawdę dużego zlecenia mamy nawet miesiąc.

Jest jakiś rodzaj balustrady wymagający większego nakładu pracy?

Tak, zdecydowanie są to balustrady łączone ze szkłem, z którym musimy się znacznie delikatniej obchodzić co w wielu przypadka po prostu spowalnia ruchy.

Mimo to widać po nowych osiedlach, że to jest najchętniej wybierane rozwiązanie?

Balustrady ze stali nierdzewnej z wypełnieniem szklanym mają swoją niesamowitą elegancję i estetykę. Podkreślają nowoczesność budynku, wizualnie nie są inwazyjne. Deweloperzy budują budynki mieszkalne, według nowoczesnej architektury, nic więc dziwnego, że starają się podkreślić ten fakt każdym elementem.

Dziękuję za rozmowę

Autor: DC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj