Alimenty na dziecko – jak długo należy je płacić?

Alimenty na dziecko – jak długo należy je płacić? Rodzic ma obowiązek płacić alimenty na dziecko. Jednak ich wysokość nie jest jednoznaczna, podobnie jak termin, do którego rodzic płacący alimenty ma utrzymywać dziecko. Czy alimenty trzeba płacić do końca życia, czy też tylko do momentu aż dziecko nie stanie się pełnoletnie – takie dylematy nie są rzadkością i w niektórych sytuacjach można rozwiązać problem wyłącznie z pomocą adwokata.

Do kiedy należy płacić alimenty na dziecko?

Rodzic może się zastanawiać nad tym, jak długo będzie musiał płacić alimenty na dziecko. Jeśli jest w dobrej sytuacji finansowej, prawdopodobnie opłacanie takiego świadczenia nie będzie dla niego uciążliwe. Inaczej jest jednak wtedy, gdy rodzic straci pracę, bądź też będzie zarabiać od pewnego momentu mniej, niż dotychczas. Otóż obowiązek alimentacyjny nie jest wyznaczony granicą wieku dziecka, ale musi być regulowany do momentu, aż syn lub córka nie usamodzielni się. Co to oznacza w praktyce – rodzic jest zobowiązany płacić alimenty do czasu, aż dziecko nie znajdzie stałej pracy, która zapewni mu niezależność finansową. Może się więc okazać, że alimenty trzeba płacić do momentu, aż dziecko nie ukończy studiów i nie znajdzie po nich zatrudnienia. Warto zauważyć, że to, kiedy dojdzie do usamodzielnienia się syna, bądź córki nie jest ograniczone żadnym terminem, zatem nie można jednoznacznie wyznaczyć do kiedy rodzic ma płacić alimenty.

Czy rodzic może przestać płacić alimenty?

To, kiedy rodzic przestanie płacić alimenty może też zależeć od postawy dziecka, na które łożone jest świadczenie alimentacyjne. Jeśli bowiem okaże się, że syn, bądź córka nie starają się zdobyć wykształcenia, bądź też w nieskończoność przedłuża czas poświęcany na naukę, obowiązek płacenia alimentów może wówczas wygasnąć. Podobnie może być w sytuacji, kiedy dziecko nie stara się znaleźć zatrudnienia i nie dąży do tego, by stać się osobą finansowo niezależną. Warto podkreślić, że prawo jest po stronie rodzica, zwłaszcza jeśli ten odczuwa wyraźny nadmierny uszczerbek, jednak o tym, czy faktycznie tak jest, może jedynie ocenić sąd. Rodzic natomiast nie może uchylić się od płacenia alimentów, jeśli dziecko nie osiągnęło jeszcze wieku pełnoletności.

Dożywotnie alimenty na dziecko, które nie może się usamodzielnić

W przypadku, kiedy dziecko jest niepełnosprawne, bądź ciężko choruje i jego sytuacja zdrowotna nie pozwala mu na to, by pomimo pełnoletności stać się osobą samodzielną, wtedy rodzic ma obowiązek płacić alimenty przez cały czas. Jeśli natomiast dojdzie do sytuacji, że dziecko weźmie ślub, wtedy alimentami w pierwszej kolejności jest obarczony małżonek. Wówczas rodzic nie będzie musiał płacić takiego świadczenia, jednak tylko wtedy, gdy małżonek dziecka jest w stanie wywiązywać się z obowiązku płacenia alimentów.

Płacenie alimentów z perspektywy dziecka

Dziecku w pewnej sytuacji może być potrzebny adwokat, by wyegzekwować płacenie na niego alimentów. Taki przypadek ma miejsce wtedy, gdy rodzic płacił alimenty do rąk matki, a nie bezpośrednio na dziecko. Najczęściej tak się dzieje wtedy, gdy obowiązek płacenia alimentów zostaje zatwierdzony wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie. Ważne jest to, czy alimenty zostały ustalone w wyroku orzekającym rozwód, czy też była prowadzona oddzielna sprawa sprawa o alimenty. W zależności od tego, na jakiej drodze sądowej został nadany obowiązek płacenia alimentów, dziecko będzie mogło albo domagać się świadczenia poprzez przeprowadzenie egzekucji komorniczej, bądź też pozwać ojca, jeśli przed uzyskaniem pełnoletności alimenty trafiały do rąk matki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj