Mówiąc o wadze, myślimy zwykle o tej łazienkowej lub kuchennej. Na co dzień jednak możemy spotkać je w sklepie czy na poczcie, a te bardziej specjalistyczne służą do pomiarów w laboratoriach. Gdzie wykorzystuje się wagi hakowe?
Wagi hakowe są typem wag wiszących. Różnią się pomiędzy sobą budową, funkcjami, gabarytami, a także zakresem pomiarów i dokładnością. Tego typu sprzęt równie dobrze sprawdzi się w domu, jak i na budowie. W tym wypadku należy dopasować odpowiedni rodzaj sprzętu do zadań, jaki ma spełniać. Wersja domowa przyda się do pomiaru bagaży przed wylotem, a budowlana wskaże ciężar elementu konstrukcyjnego budowli. Sprawdzają się we wszystkich sytuacjach, w których nie można użyć tradycyjnej wagi platformowej. Czasami pomiarów dokonuje się w różnych miejscach. W takich sytuacjach transport wagi hakowej jest bardzo prosty, co zapewnia skuteczność działania.
Wielofunkcyjne urządzenia do pomiaru
Waga hakowa to urządzenie, które w zależności od zakresu pomiaru zważy przedmioty zarówno do 1kg, jak i do 100 ton. Pomiędzy tymi wartościami jest całe spektrum różnego rodzaju sprzętu, który wykorzystuje się w wielu branżach. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że współpraca z urządzeniem jest bardzo prosta. Spotkać można wagi sterowane pilotem, które sprawdzą się na suwnicach w dużych fabrykach czy portach, ale także w wielu innych branżach.
Standardem jest już wyświetlacz w technologii LCD lub LED, które precyzyjnie wskazują ciężar przedmiotu. W wypadku transportu wagi, jeżeli taki jest charakter pracy, nie musimy martwić się o brak zasilania. Wagi wyposażone są w akumulatory, które mogą pracować bez przerwy przez 50 godzin. Zainstalowane oprogramowanie umożliwia tarowanie, dodawanie wyników lub jego zamrożenie, a także informuje o przeciążeniu. Po pewnym czasie bezczynności w celu oszczędzenia energii potrafi się wyłączyć, by po chwili, być gotowa do użytku.
Wachlarz zastosowań
Kupując produkty rolne od gospodarzy, często możemy zauważyć, że używają oni wagi hakowej. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, a do tego łatwe w transporcie. Branża morska również korzysta z takiego sprzętu. Rybacy nie mają ani łatwej pracy, ani okazji zbyt wielu okazji do korzystania z tradycyjnych urządzeń pomiarowych. W tym wypadku hak jest dobrym wyjściem z tej sytuacji. Przy przenoszeniu ryb do magazynu lub ich wyładunku ramie dźwigu wyposażone w wagę od razu wskaże ciężar towaru. Dzięki temu trafi on sprawnie do chłodni bez konieczności dalszych pomiarów.
Remontując mieszkanie lub dom generujemy dużo śmieci i gruzu. Firmy, które imają się utylizacją takich pozostałości, posiadają samochody z podnośnikami wyposażonymi w wagi hakowe. Wynika to z tego, że często cena usługi uzależniona jest od ilości śmieci. Dzięki temu koszty poznamy praktycznie od razu. Innym przykładem są młyny, składy budowlane lub opałowe. Wykorzystują one nowoczesne wagi hakowe, ale o ogromnym zakresie pomiarowym sięgającym wielu ton. Zwykle do ich obsługi wykorzystywane są wspomniane piloty, które działają w promieniu kilkudziesięciu metrów. To zarówno wygodne, jak i bezpieczne rozwiązanie, które ogranicza wystąpienie niepotrzebnych incydentów.
W konstrukcji wagi znajduje się jeden wyróżniający się element, który można nazwać sercem. Jest to belka tensometryczna. Nazywa się ją również czujnikiem tensometrycznym lub tensometrem i znaleźć ją można w każdej wadze elektrycznej. Zadaniem tego elementu jest nie tylko pomiar ciężarku, ale także wykorzystuje się go do ustalania naprężeń siły ścisku lub rozciągania. Więcej praktycznych informacji na ten temat znaleźć można na https://www.moga.pl/belki-tensometryczne.
Współczesne wagi hakowe to nowoczesne urządzenia z rozbudowanymi funkcjami. Swoje zastosowanie znajdą zarówno w prostych domowych pracach, jak i zaawansowanych zadaniach przy dużych ciężarach i nieforemnych gabarytach. To bezkonkurencyjne urządzenie pomiarowe, przydatne wszędzie tam, gdzie tradycyjna waga platformowa nie może zostać wykorzystana.