Sposoby formowania gwintów w procesie obróbki CNC

Gwint to element potrzebny do funkcjonowania innego elementu – śruby. Według definicji jest to spiralne wyżłobienie, które możemy znaleźć na śrubie oraz w tworzywie. Bez wyżłobienia sposób działania śruby byłby bezsensowny. Te małe nacięcia w kształcie spirali mają ważną rolę w łączeniu elementów, a wykonuje się je w procesie obróbki CNC. Jakie są sposoby na ich formowanie?

Nacinanie jako podstawowa metoda formowania gwintów

Pierwsza i podstawowa metoda tworzenia gwintów związana jest z nacinaniem materiału. Wykorzystuje się do tego różne elektronarzędzia, ale najczęściej wykonuje się to obrabiarkami CNC. Chodzi tu przede wszystkim o precyzję, bo od tego, z jaką dokładnością wykonamy nacięcia będzie zależeć odpowiednie ułożenie gwintu.

Niezwykle ważnym elementem w tym kontekście jest wielkość narzędzi. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak duży ma być otwór, jaką średnicę ma śruba oraz na jakiej zasadzie będzie ona łączyła się z odpowiednim otworem. Wybór materiału jest także kluczowy, bo inaczej zachowujące się produkty będą inaczej wykorzystywane przez poszczególne maszyny w produkcji gwintów.

Obróbka plastyczna w procesie wykonywania gwintów

Obróbka plastyczna działa nieco inaczej niż nacinanie, ale jej efektem także jest powstanie spiralnych wyżłobień. Ta metoda formowania gwintów jest dużo bardziej skomplikowana niż nacinanie i przede wszystkim odbywa się wielokrotnie, a nie jednorazowo. Wszystko opiera się o pracę na zimno, gdy narzędzie wybrane do wykonania gwintu wywiera nacisk przekraczający tzw. granicę plastyczności danego materiału.

Nie jest to metoda dobra przy materiałach mocniej zmieniających swój kształt pod wpływem mocnego i długotrwałego nacisku. Ma jednak ona wiele zalet – jest trwalsza, tworzy bowiem gwinty poprzez walcowanie i sprawia, że wyżłobienia charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i przesunięcia. Jednocześnie są twardsze i z bardziej gładką powierzchnią.

Wybór metody ma kluczowe znaczenie dla jakości gwintu

Oczywiście od materiału i zamierzonego efektu wynika sposób wykonywania gwintu, jednak nie da się ukryć, że w przypadku obróbki CNC trzeba mieć w każdej z metod dużo precyzji oraz – przede wszystkim – dobre narzędzia, które będą w stanie wykonać dane nacięcia z wysoką jakością. Warto więc wybrać profesjonalną firmę zajmującą się obróbką CNC.

W celu precyzyjnego wykonania gwintów niezbędne jest dobranie odpowiedniego rodzaju metody obróbki CNC. Nowoczesne maszyny dają szerokie możliwości, dlatego zazwyczaj bez problemu dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, aby szukać przede wszystkim profesjonalnych zakładów obróbczych zajmujących się tego rodzaju usługami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj