Spośród kredytów dostępnych na rynku finansowym najtrudniej uzyskać kredyt hipoteczny. To zrozumiałe, ponieważ zobowiązanie zaciągane jest na wysoką kwotę z kilkunasto – lub nawet kilkudziesięcioletnim okresem kredytowania. Dowiedz się, czy będąc singlem, można ubiegać się o kredyt hipoteczny.
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane nieraz na dziesiątki lat. Warunki akceptacji wniosku o taki kredyt są przez to bardzo rygorystyczne. Czy możliwe jest zaciągniecie kredytu hipotecznego w pojedynkę?
Warunki przyznawania kredytów hipotecznych
Decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego poprzedzona jest szczegółową analizą stanu finansów wnioskującego o tego typu pożyczkę. Jest tak, ponieważ od czasu kryzysu finansowego z lat 2007–2009, zapoczątkowanego zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych w Stanach Zjednoczonych, banki na całym świecie, również w Polsce, podniosły progi wymaganych zabezpieczeń w wypadku kredytów hipotecznych.
Istnieje wiele warunków, które należy spełnić, aby móc skorzystać z tej formy kredytowania, ale nie istnieją obostrzenia wykluczające możliwość zaciągnięcia kredytu na dom lub mieszkanie w pojedynkę. Kredyt hipoteczny dla singla nie stanowi odrębnej kategorii produktu, a warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt samodzielnie, są niemal takie same, jak w wypadku kredytu ze współkredytobiorcą.
Do czynników decydujących o przyznaniu lub odmowie przyznania kredytu hipotecznego należą:
- zdolność kredytowa – pod tym pojęciem kryje wiele pomniejszych czynników, które stanowią o zdolności wnioskodawcy do terminowej spłaty rat. Jest to: wysokość miesięcznego stałego dochodu, rodzaj umowy będącej podstawą zatrudnienia oraz suma miesięcznych zobowiązań, takich jak inne kredyty, abonamenty oraz opłaty. Przy obliczaniu zdolności kredytowej ważny jest także prestiż wykonywanego zawodu, stan cywilny i liczba osób na utrzymaniu;
- pozytywna historia kredytowa – historia kredytowa gromadzona jest w Biurze Informacji Kredytowej. Bank patrzy przychylniejszym okiem na klientów, którzy w przeszłości zaciągali już kredyty i, co najważniejsze, spłacali je bez opóźnień;
- wkład własny – kredyt hipoteczny wymaga wpłaty wkładu własnego. Jest to procentowy udział wnioskodawcy w inwestycji. Banki wymagają wkładu własnego w wysokości minimum 10 lub 20 procent wartości nieruchomości. Im większy wkład własny, tym bardziej atrakcyjne warunki kredytu może zaproponować bank.
Kredyt hipoteczny dla singla
Co do zasady, kredyt hipoteczny udzielany małżeństwu nie różni się od tego przyznanego singlowi, jednak istnieje jedna różnica, o której warto wiedzieć. Jeśli wnioskodawców jest kilku, to utrata źródła dochodu przez jednego z nich nie musi od razu skutkować trudnościami ze spłatą rat. Zupełnie inaczej jest, gdy mowa o kredycie zaciągniętym przez jedną osobę, dlatego banki wymagają od singli, aby obowiązkowo wykupili ubezpieczenie od utraty pracy. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które na przestrzeni całego okresu kredytowania mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Takie zabezpieczenie jest ważne nie tylko dla banku, ale i dla samego kredytobiorcy.