Czym jest DNS?

Internet rozwija się bardzo szybko, a nowe technologie i postępująca cyfryzacja zmieniają życie człowieka i całe społeczeństwo. DNS, czyli System Nazw Domenowych, jest jednym z ważnych elementów efektywnego działania w Internecie.

DNS – czym jest i w jaki sposób działa?

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że DNS pochodzi od słów w języku angielskim „Domain Name System”, co tłumaczy się po polsku jako System Nazw Domenowych. Jego główną funkcją jest sprawienie, aby możliwe było korzystanie z adresów domen, a nie nazw IP. Oznacza to, że DNS ma za zadanie przetłumaczyć niezrozumiałe dla większości użytkowników Internetu i trudne do zapamiętania ciągi cyfr na przyjazne nazwy. Całym systemem zarządzają dwie duże organizacje, czyli Internet Assigned Numbers Authority oraz The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Te dwie organizacje zarządzające rozdzielają różne rodzaje domen pomiędzy inne firmy oraz konkretne kraje. Przykładowo, w Polsce, domenami z końcówką „pl” zarządza Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. DNS działa w taki sposób, aby przetłumaczyć adres www dla komputera na ciąg liczb IP. Serwery muszą więc przeszukać różne zasoby Internetu, a DNS łączy się z konkretnym serwerem. Dzięki temu możliwe jest przesłanie adresu, a następnie połączenie się z konkretną stroną. Warto zaznaczyć, że proces opisany został w maksymalnym uproszczeniu, ponieważ w rzeczywistości jest dosyć skomplikowany. Istnieją dwa główne typy serwerów DNS, tj.:

  • autorytatywne, których głównym zadaniem jest przechowywanie konfiguracji domen,
  • rekurencyjne, których zadaniem jest poszukiwanie adresu IP dla konkretnej strony

Warto dodać, że w systemie DNS, każda domena jest prezentowana w formie rekordu. Istnieją różne ich rodzaje, a także przeznaczenie.

Jakie są rodzaje domen?

DNS charakteryzuje się hierarchicznością, ponieważ istnieją różne kategorie domen, które odpowiadają za różne funkcje. Można wyróżnić następujące rodzaje domen:

  • Top-Level Domain, czyli domeny usytuowane najwyżej w hierarchii, do których można zakwalifikować domeny krajowe i funkcjonalne,
  • domeny regionalne,
  • domeny funkcjonalne drugiego poziomu

Od konkretnego rodzaju zależy końcówka w adresie, na przykład „.eu” odpowiada domenom najwyższego poziomu, a „.edu.pl” domenom funkcjonalnym drugiego poziomu. Na podstawie adresu strony można więc w łatwy sposób stwierdzić, jaki jest to rodzaj domeny. Warto zaznaczyć, że cały system DNS został stworzony przez naukowców wiele lat temu, w okresie, w którym niewiele osób korzystało z Internetu. Właśnie dlatego twórcy nie przewidzieli różnych niebezpieczeństw, związanych na przykład z utratą prywatności danych, ponieważ system nie wymagał mechanizmów autoryzujących. W XXI wieku uznaje się, że DNS może działać w służbie bezpieczeństwa i chronić przed różnymi zagrożeniami, takimi jak phishing oraz nachalne reklamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj