Czym jest Internet LTE?

Internet LTE, czyli Long Term Evolution, to standard przesyłu danych, który zwiększył szybkość przesyłu danych i zastąpił sieć trzeciej generacji. Obecnie Internet LTE jest standardem u wszystkich operatorów sieci komórkowych.

Historia Internetu LTE

Pierwszą cyfrową formą telefonii komórkowej była technologia 2G, którą można uznać za pewnego rodzaju rewolucję. Funkcjonowanie tej sieci rozpoczęło się już w 1991 roku i zdecydowanie była przełomem. To właśnie wtedy w znacznym stopniu poprawił się zasięg, a korzystanie z Internetu było szybsze i prostsze. Dzięki 2G możliwe było także wysyłanie SMS-ów oraz MMS-ów. Prędkość Internetu w tej technologii była bardzo wysoka jak na ówczesne czasy i wynosiła początkowo 50 kB/s, a później 1mb/s. Oczywiście obecnie liczby te wydają się niewielkie, jednak warto zaznaczyć, że prawie 30 lat temu, standardy były zupełnie inne, a użytkowników sieci było dużo mniej. Warto także zaznaczyć, że nadajniki 2G pozostały i wciąż odgrywają pewną rolę, czyli pozwalają użytkownikom na połączenie się z innymi nawet w sytuacji, w której nie ma dostępu do innych technologii. W 2001 roku pojawiła się technologia 3G, która umożliwiła stały dostęp do Internetu. Początkowo prędkość wynosiła 14 mb/s, jednak później powiększyła się aż dwukrotnie. To właśnie technologia 3G umożliwiła szybki rozwój techniczny, a także stworzenie pierwszych smartfonów. W 2009 roku wdrożona została najnowsza sieć, czyli 4G LTE, dzięki której prędkość danych może nawet dochodzić do 300 mb/s. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to prędkość stała i zwykle jest niższa, ponieważ wpływają na nią różne czynniki, związane z operatorem lub warunkami atmosferycznymi. Warto zaznaczyć, że 4G to określenie, które odnosi się do sieci komórkowej, a LTE do standardu przesyłu danych.

Nadchodzi technologia 5G

Technologia 5G to nowy standard, który wciąż jest rozwijany. Obecnie w Polsce trwają testy, związane z wprowadzeniem tej technologii, co oznacza, że nie jest ona jeszcze dostępna. Ten nowy rodzaj łączności dochodzić ma nawet do 600 mb/s, natomiast w niektórych miejscach może być to nawet 800 gb/s. Dzięki temu pobieranie filmów czy gier będzie bardzo szybkie, jednak prędkość wysyłania danych prawdopodobnie nie zmieni się w dużym stopniu. Można więc uznać, że nadchodząca technologia 5G umożliwi komfortowe korzystanie z różnych usług, a także poprawi jakość przesyłu danych na smartfonach. Dodatkowo ta sieć ma cechować się stabilnością oraz niezawodnością. Warto jednak pamiętać o tym, że już LTE pozwala na wiele użytkownikom, a 5G może być tylko kolejnym, przełomowym elementem w rozwoju technologii cyfrowych i branży IT. Należy także zaznaczyć, że rozwój sieci 5G zajmie prawdopodobnie wiele lat, dlatego na razie warto korzystać z LTE, ponieważ jest to wysoko rozwinięta i dosyć niezawodna technologia, która w znacznym stopniu przyspieszyła wysyłanie i odbieranie danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj