Niektóre osoby nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki czarnego napoju o specyficznym smaku i zapachu. Mowa jest tutaj oczywiście o kawie, którą czasem cenimy za walory smakowe, a czasem za efekt pobudzenia. Wiele osób traktuje ją jako zastrzyk energii czy nawet środek pobudzający metabolizm. Oczywiście nie brakuje też smakoszy kawy, ale w ich przypadku nie wystarczy sięgnięcie po kawę komercyjną. Wysokim wymaganiom jest w stanie sprostać wyłącznie kawa speciality, którą uznaje się za produkt najwyższej jakości. Nie bez powodu jej cena jest kilkukrotnie wyższa od zwykłej kawy z supermarketu.
Smaczna kawa? Wyłącznie ze świeżo palonych ziaren wysokiej jakości!
Najlepsza kawa ziarnista to ta, która nam smakuje najbardziej. Wiele osób nie miało jednak nigdy okazji spróbowania produktu najwyższej jakości, jakim jest kawa speciality. Wynika to z jego ograniczonej ilości i wysokiej ceny. W popularnych dyskontach spożywczych dominują mocno wypalone kawy mielone, które nigdy nie będą w stanie oddać nawet części bogactwa walorów smakowych i zapachowych tego, co oferuje palarnia kawy – na bieżąco palone ziarna pochodzące ze świeżych zbiorów. Kawa rzemieślnicza jest niedostępna w zwykłych sklepach, przez co mało kto zna jej wyjątkowe nuty smakowe i niezwykły zapach. Jeśli jesteśmy miłośnikami kawy, to czas najwyższy poszukać sprawdzonej palarni, która zaoferuje nam produkty najwyższej jakości.
Czym różni się kawa speciality od tej komercyjnej?
Różnice między kawą speciality a komercyjną widoczne są już na etapie uprawy kawowców. W celu uzyskania wysokiej jakości ziarna, który zagwarantuje kawę o wyjątkowych walorach smakowo-zapachowych, konieczne staje się uprawianie kawowców w ściśle określonych warunkach klimatycznych. Znaczenie ma klimat, nasłonecznienie, jakość gleby, wysokość nad poziomem morza. Do produkcji zwykłych kaw używa ziaren pozyskanych z kawowców rosnących na niskich wysokościach, które nie są w żaden sposób chronione przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, co odbija się niekorzystnie na ich smaku. Co więcej, zbiera się je maszynowo, łącznie z niedojrzałymi jeszcze owocami. W przypadku kawy speciality robi się to ręcznie, surowiec jest starannie wyselekcjonowany. Nie ma mowy o żadnych defektach, które mogłyby mieć negatywny wpływ na smak naparów. Kawa komercyjna cechuje się niską jakością ze względu na to, że do jej produkcji sięga się po niedoskonały surowiec. Ziarna często są uszkodzone, mają ślady postawione przez szkodniki. W celu zakamuflowania tych niedoskonałości stosuje się ciemne palenie i dodatkowo mieli ziarna przed zapakowaniem.
W przypadku kawy speciality pod uwagę brane są ziarna wyłącznie najwyższej jakości, czyli pozbawione defektów, pochodzące ze ściśle kontrolowanych upraw. Najczęściej wybór pada na ziarna Arabiki z jednego regionu, konkretnej farmy. W składzie kawy komercyjnej można znaleźć mieszkanki niskiej jakości ziaren Robusty i Arabiki, które pochodzą z różnych części świata. Na opakowaniu najczęściej nie znajdziemy informacji o kraju pochodzenia produktu. Jest to wyrób produkowany masowo, z nastawieniem na jak największe zyski, a nie na jakość. Nie ma mowy o pełnej transparentności, jak ma to miejsce w przypadku kawy speciality, gdzie na etykiecie podane są szczegółowe informacje – łącznie z profilem smakowym, sposobem obróbki itd. Smak takiej kawy jest zbilansowany, można wyczuć różne nuty smakowe. W produkcie komercyjnym przeważa goryczka, nie znajdziemy w nim kwaskowatości. Wypalanie metodą przemysłową uniemożliwia wydobycie bogactwa smaków ziaren kawowca, gdyż są one bardzo mocno palone.