Przekonanie, że grafik pracy jest jednym z istotniejszych dokumentów firmowych jest już dość powszechne. Dobrze sporządzony harmonogram pracy jest korzystny dla finansów każdego przedsiębiorstwa. Oprócz tego ma on wpływ także na zadowolenie pracowników oraz przyczynia się do redukcji rotacji wśród zatrudnionych w firmie. By tak się stało, podczas tworzenia planu pracy należy uwzględnić nie tylko dobro firmy, ale i potrzeby własnych pracowników. Uzyskać je można poprzez zastosowanie słynnych już w wielu działalnościach próśb grafikowych. Jest to szczególnie korzystne dla studentów, osób sprawujących opiekę nad dziećmi bądź osobami starszymi. Dlaczego jeszcze warto je stosować? Temu właśnie zostanie poświęcony niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!
Prośby grafikowe
W każdej firmie, a zwłaszcza tych działających nieprzerwanie konieczne jest posiadanie odpowiednio przygotowanego planu pracy. Opracowywany grafik pracy powinien uwzględniać nie tylko zapotrzebowanie na pracę, ale także dostępność i wydajność własnych pracowników. Praca nie jest głównym aspektem życia pracowników, każdy ma własne sprawy prywatne i zobowiązania poza pracą, na które musi mieć czas. Nie można wymagać 100% dyspozycyjności od pracowników. Przed rozpoczęciem tworzenia grafiku właściciel bądź osoba odpowiedzialna za grafik powinna dać przestrzeń na to, by osoby zatrudnione mogły wpisać preferencje i możliwości związane z godzinami pracy. Najczęściej występuje to w formie wpisywania dat dni, w których pracownicy chcieliby mieć wolne. Wynika to zwykle z umówionych wcześniej wizyt u lekarza, spotkań w szkole czy rodzinnych okoliczności. Możliwość składania próśb grafikowych zostanie szczególnie doceniona przez studentów, którzy jednocześnie łączą pracę z nauką, rodziców dzieci młodszych oraz opiekunów osób starszych (rodziców, dziadków czy teściów).
Świadomość tego, że pracodawca uwzględnia prośby pracowników znacznie wpływa na komfort życia i zadowolenie z pracy. Ponadto relacje w zespole są dużo lepsze i praca przebiega znacznie sprawniej i efektywniej. Pracownicy, których prośby nie zostają brane pod uwagę odczuwają wyraźny spadek motywacji do pracy i wykonywania powierzonych obowiązków.
Grafik pracy – zasady to podstawa
Oczywiście wszystko musi być równoważone i nie zawsze wszystkie prośby grafikowe zostają spełnione. Przed daniem pracownikom tej możliwości należy dokładnie określić zasady z nimi związane. Jedną z podstawowych reguł powinno być ustalenie terminu składania próśb grafikowych. Musi on nastąpić jeszcze przed przystąpieniem do pracy nad harmonogramem. To maksymalnie czas do połowy miesiąca. Ta zasada pozwoli na spokojne przeanalizowanie próśb i stworzenie grafiku, satysfakcjonującego każdą ze stron. Kolejna zasada dotyczy terminu publikowania planu pracy na kolejny miesiąc. Najpóźniej powinien zostać zaprezentowany na tydzień przed nowym okresem rozliczeniowym. Jeśli poszczególne osoby wykorzystują ten benefit warto wdrożyć regułę określającą ilość składanych próśb. Pozwala to na racjonalne rozłożenie pracowników bez obaw o braki kadrowe. Kluczowe jest również zachowanie elastyczności. W życiu występują różne nieoczekiwane sytuacje takie jak np. śmierć bliskiej osoby, gdzie wymagana jest natychmiastowa interwencja w harmonogram. Dodatkowo warto uświadomić pracowników, że występowanie tej elastyczności występuje w dwie strony. Może wystąpić sytuacja, w której prośba grafikowa nie będzie mogła zostać spełniona.