Internetowe biuro rachunkowe czy księgowość online?

Internetowe biuro rachunkowe czy księgowość online?

Rozwój technologii pozwala przenosić do sieci coraz więcej aspektów życia, także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Krokiem, który niezmiernie ułatwił regulowanie zobowiązań podatkowych, jest możliwość przeniesienia do Internetu usług księgowych. Istnieją dwie możliwości korzystania z tych usług przez sieć – internetowe biura rachunkowe oraz księgowość online. Poznaj zalety tych rozwiązań i zdecyduj, które z nich jest dla Twojego przedsiębiorstwa korzystniejsze.

Internetowe biuro rachunkowe a księgowość online – poznaj różnice

Choć obydwie usługi są świadczone za pośrednictwem Internetu, zasadniczo różnią się one od siebie. Zobacz, w jakim stopniu i zdecyduj, który sposób jest da Ciebie wygodniejszy i bardziej opłacalny.

Księgowość online

Księgowość online jest rodzajem zastępczej usługi dla biura rachunkowego. Korzystając z księgowości internetowej, przedsiębiorca samodzielnie uzupełnia dokumenty podatkowe przy użyciu oprogramowania dostępnego online. Usługi księgowe online często są uzupełnienia o dostęp do poradnictwa ze strony specjalistów w dziedzinach takich jak księgowość, prawo pracy czy podatki. Dostęp do dokumentów jest całodobowy i możliwy z każdego miejsca, w którym dostępny jest Internet. Ten rodzaj usług wymaga jednak od przedsiębiorcy samodzielności i pewnego stopnia znajomości prawa podatkowego oraz przepisów księgowych.

Internetowe biuro rachunkowe

Internetowe biura rachunkowe to rozszerzona usługa księgowości online. Dokumenty są księgowane przez wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie księgowości, jednakże zachowane są wszystkie zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z oprogramowania do księgowości online – elektroniczna komunikacja, wysyłanie dokumentów drogą online, brak konieczności dojazdów do biura rachunkowego. Dodatkowym plusem jest fakt, że księgowością zajmują się wykwalifikowani specjaliści, dzięki czemu rola przedsiębiorcy ogranicza się do wysyłania dokumentów.

Co się bardziej opłaca?

Obie formy internetowych usług księgowych są znacznie tańsze niż standardowe usługi księgowe. Skąd to wynika? Stacjonarne biura rachunkowe rozliczają się na podstawie liczby zaksięgowanych dokumentów. Ponadto na cenę wpływają również:

  • rodzaj księgowości,
  • liczba operacji finansowych realizowanych w walutach obcych,
  • liczba operacji finansowych zagranicznych (np. import lub eksport).

Natomiast w przypadku internetowych biur rachunkowych oraz księgowości online cena usługi jest stała. Nowoczesne systemy księgowe rozliczają dokumenty automatycznie, dlatego ich rodzaj oraz ilość nie wpływają na koszty, jakie przedsiębiorcy ponoszą w związku z prowadzeniem księgowości.

Internetowe biura rachunkowe to koszt niekiedy nawet dwu-trzykrotnie niższy niż usługi stacjonarnych firm trudniących się księgowością. Mimo tego, że generują koszty nieco większe niż księgowość online, wydają się być rozwiązaniem optymalnym. Nieograniczony czasowo dostęp do dokumentów i raportów, a także informatyzacja usług połączone są tutaj z opieką wykwalifikowanych specjalistów. W związku z tym ten rodzaj usług księgowych łączy w sobie zalety wszystkich pozostałych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj