Jak firma korzysta na systemie ERP?

Kontrola i planowanie zasobów firmy jest niezbędnym elementem jej działalności, który przekłada się na efektywne zarządzanie. Właśnie dlatego coraz więcej firm na rynku decyduje się na skorzystanie z oprogramowania ERP – Enterprise Resource Planning. Pozwala ono na stworzenie wspólnej bazy danych, do której mają dostęp pracownicy poszczególnych działów. Oprogramowania business intelligence cieszą się coraz większym zainteresowaniem – sprawdź, jak mogą usprawnić działanie Twojej firmy!

Jak działa oprogramowanie ERP?

Zacznijmy od tego, co umożliwia system ERP. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie produkcji, logistyki, stanów magazynowych, a nawet takich elementów działalności przedsiębiorstwa jak sprzedaż, obsługa klientów, CRM, finanse i księgowość. ERP pozwala zatem przede wszystkim na kontrolę kluczowych dla organizacji procesów. Korzystając z niego łatwiej jest zarówno obserwować koszty, jak i szukać możliwości dalszego rozwoju. To oprogramowanie stworzone nie tylko na potrzeby branży produkcyjnej – każda firma może odnieść korzyści z jego wdrożenia.

Enterprise Resource Planning – korzyści dla przedsiębiorstwa

Jakie są więc korzyści dla użytkowników systemu?

  • Dzięki ERP możesz stosować spójną politykę, integrując wszystkie kanały sprzedaży. Wszelkie niezbędne do prowadzenia sprzedaży i obsługi zamówień informacje masz w jednym miejscu.
  • Kontrola polityki kredytowej staje się znacznie łatwiejsza.
  • Warto zwrócić uwagę na magazynowanie produktów – ERP pozwala na znaczną optymalizację zamówień.
  • System umożliwia zaawansowane raportowanie operacyjne i analizę danych.
  • Dzięki oprogramowaniu możesz równomiernie przydzielać zadania poszczególnym pracownikom.
  • Kontrola wydatków staje się zdecydowanie prostsza, co przekłada się na większą świadomość błędów i możliwych rozwiązań.
  • ERP pozwala na nadawanie uprawnień w sposób spersonalizowany, dzięki czemu zyskujesz pewność, że konkretne dane trafią tylko do tych pracowników, którzy ich potrzebują.
  • Możesz zintegrować system z innym oprogramowaniem, które wykorzystujesz w prowadzeniu firmy – na przykład z MES, stosowanym w produkcji.

Warto zwrócić uwagę na inne funkcjonalności. Exact Globe Next, firma specjalizująca się w zakresie oprogramowania biznesowego, proponuje szeroki wybór bardziej zaawansowanych funkcji, dzięki którym system jest skrojony na potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa. Ponadto system jest skalowalny – wraz z rozwojem firmy możesz rozbudować ERP.

Po co wdrażać ERP?

Większość klientów zgłasza się do nas po skrojone na miarę ERP, gdy dostrzeże problemy w działalności firmy. Bardzo często jest to brak odpowiednio zsynchronizowanych i jednolitych danych wewnątrz organizacji. Innym czynnikiem, który skłania przedsiębiorców do skorzystania z tego rozwiązania, jest skomplikowana współpraca między poszczególnymi działami, a w wielu przypadkach nawet oddziałami. W takiej sytuacji wdrożenie wspólnej bazy danych często jest niezbędne dla realizacji planów biznesowych.

Sygnałem, że skorzystanie z systemów klasy ERP jest już konieczne, są często występujące błędy, które narażają firmę na dodatkowe koszty i spowalniają jej rozwój. Oprogramowanie pozwala także na zautomatyzowanie powtarzalnych procesów, które dotychczas wykonywano mało efektywnie.

Wdrożenie ERP – co trzeba wiedzieć?

Samo wdrożenie zajmuje relatywnie niewiele czasu – zazwyczaj kilka miesięcy, może jednak trwać krócej. Czas implementacji zależy od tego, jak przygotowany i zaangażowany jest klient, jakie zasoby posiada i jakie są stosowane w przedsiębiorstwie procesy. Znaczenie ma także to, czy niezbędne będą dodatkowe funkcje.

  • Pierwszym krokiem jest analiza przedwdrożeniowa, podczas której określa się wyzwania i potrzeby firmy.
  • Następnie przedstawia się plan implementacji rozwiązań, czyli sam projekt i jego wyniki.
  • Później następuje instalacja i konfiguracja systemu pod potrzeby klienta, a także migracja danych.
  • Niezbędne są także testy i przeszkolenie pracowników – systemy proponowane przez Exact są intuicyjne w obsłudze i wymagają jedynie kilkugodzinnych sesji w niewielkich grupach.

ERP pozwala zatem na daleko posuniętą optymalizację procesów i stworzenie wspólnej, dostępnej dla konkretnych osób bazy danych, dzięki której można zintegrować pracę poszczególnych działów i oddziałów. Usprawnia działanie firm na całym świecie i zyskuje popularność w Polsce. To istotne, że dzięki tak zaawansowanemu, a przy tym prostemu w zarządzaniu oprogramowaniu można znacząco podnieść efektywność i uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów, a także zapobiegać błędom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj