Import z Chin to nie tylko czasochłonne i skomplikowane, ale również dość ryzykowne przedsięwzięcie – szczególnie dla mniej doświadczonych przedsiębiorców, będących nowicjuszami w tym obszarze. Potencjalne zagrożenia zaczynają się już na etapie wyboru chińskiego dostawcy, którego szczegółowa weryfikacja stanowi podstawę dla bezpiecznego importu z Chin. Jakie jeszcze kroki należy podjąć, planując rozszerzenie prowadzonej działalności o wymianę handlową z Państwem Środka? Sprawdź, o czym koniecznie należy pamiętać, aby import z Chin przebiegł pomyślnie, przynosząc oczekiwany zysk dla firmy!
Bezpieczny import z Chin – etapy
Kluczowe działania związane z importem z Chin mają miejsce bezpośrednio w Państwie Środka. Fakt ten nieuchronnie zwiększa ryzyko całej procedury, ponieważ importer w oczywisty sposób nie posiada pełnej kontroli nad jej przebiegiem. Kolejnym wyzwaniem jest chińskie prawo, które w wielu punktach różni się od regulacji europejskich, a którego dobra znajomość okazuje się jednak niezbędna do skutecznego prowadzenia interesów z chińskimi partnerami. To wszystko sprawia, że bezpieczny import z Chin wymaga skrupulatnego zaplanowania. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych formalności z tym związanych.
Rejestracja działalności do importu z Chin
Aby firma mogła w sposób legalny zająć się importem z Chin, musi uprzednio zarejestrować swoją działalność do importu. Wówczas przedsiębiorca otrzymuje numer NIP, który jest niezbędny do uzyskania w kolejnym kroku numeru EORI i zarejestrowania się jako importer w BDO – w sytuacji, gdy przedmiot importu, znajduje się w grupie towarów objętych tym obowiązkiem.
Rejestracja znaku towarowego w Chinach
W kontekście importu z Chin jedną z najważniejszych formalności pozostaje rejestracja znaku towarowego. W Państwie Środka funkcjonuje bowiem zasada pierwszeństwa – na jej mocy firma, która jako pierwsza zarejestrowała dany znak handlowy, uzyskuje prawo do jego użytkowania. Jeśli więc firma planująca import nie zadba o tę kwestię odpowiednio wcześnie, może tym samym narazić się na utratę praw do swojego znaku.
Wybór dostawcy z Chin
Prowadząc transakcje na odległość, wybór i rzetelna weryfikacja dostawcy to absolutny priorytet dla przedsiębiorców i jednocześnie jeden z najbardziej ryzykownych momentów importu z Chin. Warto oddelegować to wymagające zadanie w ręce specjalistów, którzy przeprowadzą profesjonalną analizę potencjalnych partnerów biznesowych, eliminując dzięki temu ryzyko współpracy z nieuczciwymi kontrahentami.
Kontrole jakości
Kontrola jakości zamówionych towarów to jedno z kluczowych narzędzi bezpieczeństwa w trakcie importu z Chin. Procedurę kontrolną przeprowadza się na miejscu u chińskiego producenta – najlepiej w obecności profesjonalnego, działającego lokalnie pośrednika, który – w razie potrzeby – może również zlecić towar do weryfikacji w specjalistycznym laboratorium badawczym.
Transport z Chin
Istotną kwestią w trakcie importu z Chin pozostaje także wybór najdogodniejszej formy transportu, która uzależniona jest od kilku czynników, w tym przede wszystkim od: wielkości zamówienia, czasu realizacji czy też budżetu przedsiębiorcy. Dostępne opcje to natomiast transport: morski (najtańsza forma transportu, ale trwająca ok. 30 dni), lotniczy (najkrótszy czas dostawy, przeznaczony szczególnie dla towarów wartościowych i szybko psujących się), kolejowy (czas dostawy to ok. 2 tygodnie), przesyłki kurierskie.