Kredyt konsolidacyjny: fakty i mity

Kredyt konsolidacyjny: fakty i mity

Masz na swoim koncie wiele zobowiązań kredytowych, dlatego zastanawiasz się nad kredytem konsolidacyjnym? Nie wiesz jednak, czy jest to produkt bankowy dedykowany właśnie Tobie? Poznaj najważniejsze fakty i mity dotyczące konsolidacji – dzięki temu rozwiejesz wszelkie wątpliwości.

Kredyt konsolidacyjny to ciekawy produkt bankowy, wokół którego narosło wiele nieprawdziwych informacji. Czas rozprawić się z mitami i zaprezentować fakty – po to, aby przekonać się o słuszności takiego rozwiązania.

Konsolidacja kredytów to pułapka finansowa

Mit. Zamiana wielu zobowiązań w jedno wcale nie jest pułapką finansową. Stanowi koło ratunkowe, które pomaga uniknąć poważnych kłopotów związanych z niedotrzymywaniem terminów spłaty rat. Warunek jest tylko jeden – decyzja o kredycie konsolidacyjnym musi być dokładnie przemyślana.

Aby skorzystać z konsolidacji, trzeba mieć kilka zobowiązań

Fakt. Kredyt konsolidacyjny pozwala zamienić kilka zobowiązań w jedno – często z dłuższym terminem spłaty.

Konsolidacji podlegają m.in. kredyty gotówkowe, zadłużenia na karcie kredytowej, linie kredytowe w rachunku bankowym, zakupy ratalne, kredyty samochodowe itp.

Konsolidacja dotyczy wyłącznie kredytów zaciąganych w tym samym banku

Mit. Chcąc wziąć kredyt konsolidacyjny, dotychczasowe zobowiązania wcale nie muszą być zaciągane w tym samym banku. Nie ma przeszkód, aby kredytobiorca był związany z kilkoma różnymi instytucjami.

Kredyt konsolidacyjny mogą zaciągnąć osoby zadłużone

Mit. Kredyt konsolidacyjny jest produktem dedykowanym osobom wykazującym odpowiednią zdolność kredytową. Nie mogą zalegać ze spłatą konsolidowanych zobowiązań – muszą być one na bieżąco regulowane.

Banki przeprowadzają weryfikację potencjalnych kredytobiorców, sprawdzając informacje w takich bazach jak BIK, KRD czy BIG InfoMonitor. Jeżeli wiarygodność kredytowa jest słaba, wówczas szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji są nikłe.

Konsolidacja pozwala obniżyć wysokość miesięcznych rat

Fakt. Kredyt konsolidacyjny to jeden ze sposobów na obniżenie wysokości sumy dotychczas spłacanych rat. Jest to możliwe z dwóch głównych powodów: RRSO jest niższe oraz istnieje możliwość rozłożenia okresu kredytowania nawet na 10 lat.

Kredytobiorca może uzyskać dodatkowe środki

Fakt. Coraz więcej banków proponuje nie tylko konsolidację, ale również dodatkowe środki z możliwością przeznaczenia na dowolny cel. Dzięki temu możesz sfinansować inne wydatki, bez konieczności zaciągania kolejnego zobowiązania – nadal płacisz więc tylko jedną ratę dopasowaną do możliwości finansowych.

Konsolidacja kredytów to korzystne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Dzięki temu nie tylko zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, ale ograniczysz formalności oraz zmienisz datę spłaty zobowiązania na najbardziej korzystną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj