Opony zimowe Pirelli – jakie rodzaje opon proponuje włoski producent?

Pirelli to uznana marka ogumienia samochodowego, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się produkowanym przez nią oponom zimowym. Jakiego rodzaju ogumienie jest zatem dostępne? Na jakie samochody jest przeznaczone i jakie charakterystyczne elementy wpływają na właściwości, jakimi cechują się opony zimowe Pirelli?

Opony zimowe Pirelli Scorpion Winter

Niniejsze opony zimowe Pirelli przeznaczone zostały dla pojazdów typu SUV i crossover. Ta opona o turystycznym charakterze dedykowana jest najtrudniejszym warunkom pogodowym, ze szczególnym uwzględnieniem jazdy po bardzo dużym śniegu. Wg zapowiedzi producenta, jest to możliwe dzięki szerokim kanałom obwodowym oraz – między innymi – kierunkowemu, symetrycznemu bieżnikowi.

Opony te dysponują przy tym technologią Seal Inside chroniącą przed przebiciami, Run Flat umożliwiającą bezpieczną jazdę na oponie o niskim ciśnieniu, czy w końcu PNCS niwelującą hałas przedostający się do kabiny.

Winter Sottozero 3

Opony zimowe Pirelli Winter Sottozero 3 przeznaczone są dla aut osobowych. Mają one bardziej sportowy charakter, a producent promuje je jako opony gwarantujące większą kontrolę nad mocą pojazdu. Mają też doskonale sprawdzać się w najtrudniejszych warunkach pogodowych (nawet przy intensywnych opadach śnieżnych).

Kluczowa dla ich właściwości jest bardzo gęsta siatka lameli, która ma poprawiać przyczepność na drogach przysypanych śniegiem. Jeździe na śniegu i lodzie sprzyja też bieżnik w kształcie podwójnego grota strzał. Z kolei lamele 3D na obrzeżnych częściach opon mają zwiększać przyczepność samochodu na suchej nawierzchni. Szerokie rowki odpowiadają za szybsze odprowadzanie wody.

Winter Sottozero Serie II

Jest to opona podobna do Sottozero 3, ale o jeszcze większej nucie sportowej. Powinna sprawdzić się zarówno podczas bardziej sportowych zmagań, gdzie istotna będzie pełna kontrola nad pojazdem, jak i podczas zwykłej, turystycznej jazdy – gwarantując komfort i bezpieczeństwo. W oponie zastosowano technologię Run Flat, umożliwiającą jazdę nawet na oponie bez ciśnienia.

Charakterystycznym elektem ogumienia jest jego dwustrefowa konstrukcja. Wewnętrzna część opony to rowki ukośne, które poprawiają przyczepność auta na śniegu. Na część zewnętrzną składa się asymetryczny bieżnik (poprawa trakcji na mokrych i suchych nawierzchniach), z kolei jej środek zbudowany jest z lamelek ułożonych w ceglasty wzór – poprawiając przyczepność pojazdu.

Cinturato Winter

Cinturato Winter to opony zimowe Pirelli również przeznaczone dla samochodów osobowych, jednak w przeciwieństwie do Sottozero 3 mają one nieco mniej sportowego charakteru. Dedykowane są turystycznej jeździe, mając gwarantować bardzo dużą przyczepność na śniegu, ale zapewniając też wysoki komfort jazdy i cechując się niskimi oporami toczenia.

Charakterystycznym elementem opony jest akcelerator odprowadzania wody, czyli łukowate, gęste rowki ułożone na całej powierzchni ogumienia. Opona pokryta jest też regularnym bieżnikiem w kształcie grotów poprawiających jazdę w warunkach zimowych oraz aktywnymi lamelami 4D – które są sztywniejsze podczas hamowania, a bardziej elastyczne w momencie przyspieszania pojazdu.

Carrier Winter

Opony Carrier dedykowane są większym pojazdom, takim jak znacznie cięższe VANy. Stworzone zostały przede wszystkim z myślą o jeździe miejskiej. Mimo tego, promowane są jako dobrze sprawdzające się podczas dużego ośnieżenia, mają charakteryzować się też ekonomiczną eksploatację i dużą nośnością.

Niniejsze opony zimowe Pirelli to przede wszystkim aż trzy rowki odprowadzające wodę i zmniejszające ryzyko aquaplaningu. Mimo dużej powierzchni, wzór bieżnika na oponie wpływa na jej równomierne zużywanie się, a poprawiony profil powinien poprawiać komfort jazdy w warunkach zimowych.

Opony na każdy pojazd

Opony zimowe Pirelli to dość szeroka oferta ogumienia celująca do różnego rodzaju pojazdów. Na uwagę zasługują przede wszystkim innowacyjne podejście do konstruowania lameli, a także niestandardowe rozwiązania w zakresie tworzenia opon strefowych (np. Sottozero Serie II). Wydaje się, że każdy kierowca może znaleźć opony odpowiednie dla swojego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj