Po co organizować imprezy firmowe? Czy to nie strata czasu i pieniędzy? Jakie korzyści przynoszą tego typu eventy? Kontrahentom i klientom pokazują, że chcemy z nimi współpracować. Pracownikom – że ich cenimy, że widzimy ich chęć rozwoju. Imprezy firmowe to ważny element strategii employer branding, czyli budowania wizerunku firmy jako dobrego pracodawcy. A dla firmy samej? Dzięki imprezom firmowym zyskuje zaangażowanych pracowników, którzy wykazują się inicjatywą i potrafią współpracować z innymi.
Impreza firmowa – jak? gdzie? kiedy?
Jak zacząć przygotowywanie imprezy firmowej? Przede wszystkim należy określić cel eventu. Wybrać miejsce. Policzyć, ilu gości chcemy zaprosić. Pomyśleć o menu. Zastanowić się, jakie atrakcje na imprezy firmowe będą odpowiednie w tym akurat przypadku. Oczywiście jeśli wydaje nam się, że sami nie podołamy temu zadaniu, że spraw do załatwienia i decyzji do podjęcia jest zbyt wiele, a czas goni, poszukajmy profesjonalnej agencji eventowej. Doświadczeni organizatorzy imprez firmowych prawie w mgnieniu oka potrafią „wyczarować” wspaniałą imprezę firmową, w atrakcyjnym miejscu i z ciekawym programem.
A więc wróćmy do celu eventu. Najlepiej wystosować tak zwany brief czyli zapytanie do firmy eventowej, w której określimy cel imprezy firmowej. Czy chodzi nam o integrację zespołu, czy chcemy coś uczcić, a może zaprezentować nowy produkt? Mamy jakieś problemy w grupie pracowniczej i potrzebny nam jest wyjazd z zabawami team buildingowymi? A może chodzi po prostu o cykliczny, letni piknik dla całej załogi wraz z rodzinami? Bo jeśli o incentive travel na drugim końcu świata, to tym bardziej trzeba przemyśleć wszystkie aspekty eventu firmowego.
Gdy już zdecydujemy, jaki typ imprezy nas interesuje, pomyślmy o miejscu. Lokalizacja jest bardzo ważna! Chodzi przecież o to, by zrealizować zakładane cele. Bankiet w brzydkiej restauracji z kiepskim jedzeniem będzie porażką, a nie świętem firmy. Podobnie zabawy integracyjne bez odchodzenia od biurek nie do końca się sprawdzają… Najlepiej wypadają wyjazdowe imprezy firmowe. To, że odbywają się poza siedzibą firmy, a jeszcze lepiej poza miastem, podnosi ich rangę. Taki event od razu wydaje się wszystkim bardziej interesujący. Najlepiej zaplanować go w górach albo nad morzem, w jakiejś spokojnej okolicy, gdzie wszyscy będą mogli skupić się na imprezie. Ale skoro impreza wyjazdowa, to oprócz sali szkoleniowej, bankietowej czy ogrodu na imprezy w plenerze potrzebować będziemy także noclegów dla pracowników i gości imprezy firmowej. Wybrany przez nas obiekt musi więc dysponować zapleczem hotelowym. I jeszcze kwestia dojazdu. Zależnie od liczby zaproszonych uczestników, możemy wynająć autokary albo umówić się, że każdy dojedzie na własną rękę. I wreszcie ustalenia dotyczące menu i atrakcji na imprezy firmowe. Czyli to, na co pracownicy czekają najbardziej. Dobre jedzenie i wyśmienite trunki, choćby rzemieślnicze piwo i nalewki po dniu spędzonym na różnego rodzaju aktywnościach będą „kropką nad i” udanej imprezy firmowej.
Impreza pracownicza – jak model wybrać?
Jaki więc model imprezy pracowniczej sprawdzi się w przypadku naszej firmy? Warto zastanowić się na początek, czy poprzedni event – jeśli już jakiś organizowaliśmy – przypadł naszym pracownikom do gustu. Czy swobodnie się czuli na tej imprezie firmowej, czy dobrze się bawili? Może gry i zabawy były zbyt wymagające pod względem fizycznym, a może wymagały zbyt wiele kreatywności czy nadmiernej otwartości? Nawet jeśli poprzednia impreza pracownicza wypadła świetnie, zastanówmy się, czy chcemy powielać ten model. Sprawdzony, ale może pracownicy czują już przesyt olimpiadami firmowymi albo ogniskami integracyjnymi? Może kolejne szkolenie z kompetencji miękkich wyda im się już przesadą, podobnie jak następna impreza z tańcami. Jeśli w zespole widać oznaki zmęczenia dotychczasowymi aktywnościami podczas firmowych eventów, zaproponujmy coś nowego, coś świeżego. Park linowy, rafting, planszówki albo zabawy w poszukiwanie skarbów w górach. Niektóre firmy eventowe mają w swoim portfolio nawet ponad 100 różnych scenariuszy imprez firmowych. Na pewno znajdziemy coś dla naszego zespołu, zwłaszcza jeśli zdamy się na pomoc doświadczonego event managera.
Strój na imprezę firmową
Jednym z podstawowych pytań, jakie zadaje sobie każdy, kto otrzymał zaproszenie na imprezę firmową, jest: w co się ubrać? Jaki strój na imprezę firmową będzie najbardziej odpowiedni? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, na jaki typ imprezy pracowniczej się wybieramy. Gdzie odbędzie się event? Jak długo będzie trwał? Innego stroju wymaga firmowy bankiet w eleganckiej restauracji z okazji jubileuszu firmy, a innego integracja grupy w parku linowym. Jeśli będzie to dłuższa impreza wyjazdowa, prawdopodobnie będziemy potrzebowali kilku kompletów strojów na imprezę firmową. Innego na szkolenia czy warsztaty integracyjne w ciągu dnia, innego na sportową olimpiadę firmową, i jeszcze kostiumu na przebieraną imprezę w stylu lat 90.
Jedno jest pewne – strój na imprezę firmową trzeba dobrać do tej imprezy właśnie. Podobno to właśnie jest definicja elegancji – ubierać się stosownie do okoliczności. Dres do biegania, kostium na plaży, sukienka lub garnitur na party. Tylko tyle i aż tyle…