Rozliczenie podatków wielu osobom spędza sen z powiek. Tymczasem składanie deklaracji podatkowej nie jest wcale tak skomplikowane, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.
PIT 36
PIT 36 to najpopularniejsza deklaracja podatkowa. Do jej złożenia zobowiązani są wszyscy (pracownik lub zleceniobiorca, emeryt lub rencista), którzy rozliczają swoje jedyne źródła rocznych przychodów opodatkowanych według skali podatkowej. Rozliczenie takie należy złożyć do końca kwietnia.
Jeśli jednak podatnik uzyskuje przychody, które są zwolnione z podatku, nie składa żadnej deklaracji – tego typu przychodów w zeznaniu nie wykazuje się.
Tę deklarację należy wybrać w przypadku, gdy w roku, za który jest składane zeznanie, prowadziło się pozarolniczą działalność gospodarczą, która była opodatkowana na ogólnych zasadach. Ale także gdy uzyskało się przychody z tytułu najmu lub podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy, a które także są opodatkowane na ogólnych zasadach. PIT 36 dotyczy również tych, którzy uzyskali przychody ze źródeł krajowych, od których jednak płatnik nie przekazuje informacji o wysokości dochodów oraz ze źródeł przychodów, gdy pracowało się u płatnika poza granicami kraju.
PIT 36 (a nie PIT 37) składa się także po likwidacji działalności gospodarczej, jeśli była opodatkowana na ogólnych zasadach w ciągu roku.
PIT 36 można rozliczać indywidualnie lub wraz z dochodami małżonka, dotyczy on także osób samotnie wychowujących dzieci. Nie można jednak złożyć PITu 36, jeśli w stosunku do jednego z małżonków ma zastosowanie podatek liniowy, tonażowy lub ryczałt ewidencjonowany.
PIT 36L
PIT 36L to deklaracja dla osób rozliczających przychody z działalności gospodarczej albo z działów specjalnych produkcji rolnej, które są opodatkowane podatkiem liniowym. Dotyczy osób, które pisemnie złożyły oświadczenie o wyborze tego właśnie sposobu opodatkowania albo kontynuują działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo. Termin rozliczenia tego typu podatku upływa z końcem kwietnia.
Należy pamiętać, iż w przypadku tego typu podatku traci się prawo do odliczeń od dochodu oraz od podatku z drobnymi wyjątkami (dotyczą one m.in. odliczeń na składki ZUS, na działalność badawczo-rozwojową, darowizn na edukację, składek na ubezpieczenie zdrowotne).
W przypadku wyboru opodatkowania w sposób liniowy nie ma możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem albo z dzieckiem.
Podatki online
Doskonałym rozwiązaniem na składanie deklaracji podatkowej jest ePIT. Dzięki możliwości złożenia zeznania via online można zaoszczędzić czas zarówno na wypełnienie zeznania, jaki późniejszego jego złożenia. Program jest czytelny i przejrzysty. Pozwala w wygodny, szybki i przede wszystkim bezpieczny sposób rozliczyć podatki. Od dnia premiery zaufało mu już wielu użytkowników, a liczba pobrań przekroczyła 30 milionów.
Wprawdzie portal podatkowy stworzony przez Ministerstwo Finansów nie umożliwia wypełnienia deklaracji podatkowej, to już program e-pity ma wbudowany system wypełniania deklaracji danymi, które są pobierane z portalu podatkowego. Obsługuje wysyłkę PIT-ów do systemu e-Deklaracje.gov.pl, także z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego. Księgowych i doradców podatkowych z pewnością ucieszy, iż program pozwala na wysyłanie dużej ilości e-deklaracji w paczkach.
Przy składaniu zeznania podatkowego warto też pamiętać o przekazaniu 1% na wybrany przez siebie cel. Program e-pity nie ogranicza w żaden sposób wyboru OPP, co pozostawia użytkownikowi możliwość indywidualnej decyzji o przekazaniu swojego 1%.